3 pilot bölgede Aile Diş Hekimliği uygulaması başladı

Sağlık Bakanlığı, çocuklar için koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi amacıyla aile diş hekimliği modelini 3 pilot ilde hayata geçirdiğini açıkladı.

Bakanlığın 2023 ‘de tüm Türkiye’de hayata geçirmeyi planladığı bu proje için pilot uygulamalar Eskişehir, Kütahya ve Kırşehir’de başladı. Uygulamanın hayata geçirildiği açıklanan duyuruda:

aile diş hekimliğiPin
Uygulama pilot illerde başladı

“Uygulama ilimizde yaklaşık 28 bin çocuğumuzu kapsayacak şekilde planlandı. İlk etapta il genelinde 9 diş hekimimiz aile diş hekimi olarak görev yapacaklar. Uygulama kapsamında ilimizdeki 2-12 yaş aralığındaki her çocuğa bir aile diş hekimi tanımlandı. Vatandaşlarımız çocuklarının aile diş hekimlerini e-Nabız ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebilirler. Önümüzdeki günlerde MHRS üzerinden randevu oluşturarak aile diş hekimini ziyaret edebilir; bu ziyaret sonrası çocuklarının e-Nabız profili üzerinden çürük risk analizi sonucu, takip periyodu ve yapılan koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamaları ile ilgili bilgilere ulaşabilirler.” denildi.

Aile Diş Hekimliği Kapsamı

Proje kapsamında çocuklar için koruyucu özellikte diş hekimliği hizmetlerinin yanı sıra beslenme alışkanlıklarına göre öneriler, diş bakımı hakkında detaylı ve uygulamalı eğitimlerin verilmesi planlanıyor. AA ‘nın konuyla ilgili haberi

Sağlık Bakanlığı 27 bin Sözleşmeli Personel Alıyor

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın