56 Milyar TL ‘lik Borca Af Geliyor

Meclisin açılmasına az bir zaman hala yasa hazırlıkları devam ediyor. Toplam 56 milyar TL ‘lik borcun af ile silineceği bir yasa tasarısında sona gelindi. Erken seçim iddialarının olduğu dönemde bu ve benzeri kararların alınması bekleniyor.

Oda TV ‘nin haberine göre vatandaşın 30 milyar TL ‘lik icra ve haciz işlemleri başlatılmış borcu devlet tarafından ödenecek bir formülle sübvanse edilecek. Ayrıca daha önce karar verilen KYK borçlarının faizinin silinmesiyle 26 miyar Türk Lirası tutarında bir gelire de çizik atılmış olacak.

56 Milyar TL 'lik Borca AfPin
56 Milyar TL ‘lik Borca Af

Erken seçim iddialarının ertesinde 56 milyar tl ‘lik borcun affı gündemde

İlk olarak Meclise gelmesi beklenen düzenlemeler arasında öğrenim kredileri konusu yer alıyor. Son 11 yılda yedi defa yapılandırılan KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinde yeni bir adım daha atılacak. Cumhurbaşkanı tarafından KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinde enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan anaparanın geri ödenmesini şeklinde açıklanan düzenleme kanunla yapılacak.

Cumhurbaşkanının öğrenim kredisi alan 3 milyon 157 bin gencin bulunduğunu ve 26 milyar liralık yükün kaldırılacağını, önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerin artık sadece aldıkları kredi miktarından sorumlu olacaklarını açıklamıştı. Buna ilişkin kanun düzenlemesi sonbaharda torba yasayla gelecek.

Öğrencileri ilgilendiren bir diğer düzenlemeyi intörn hekim ve diş hekimlerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılması oluşturuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu ödemenin yapılabilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunduğu belirterek, Meclisin açılacağı 1 Ekim’e işaret etti. Bu okullardaki son sınıf öğrenciler, ödeme için Meclis’ten çıkacak yasayı bekliyor.

Vatandaşların fatura borcuna af

Özellikle fatura borçlarından dolayı icra ve haciz işlemleri başlatılan vatandaşlarında borçlarını devlet üstelenecek. Hazırlanan yasaya göre 30 milyar TL civarında bir alacaktan feragat edilecek. Daha önce de yaptığımız habere göre yaklaşık 6 milyon vatandaşın bu düzenlemeden faydalanacağı düşünülmektedir. Yasanın 1 Ekim’de Meclise sunulacağı, komisyon ve genel kurul süreçleri hızla tamamlanarak yürürlüğe konulacak.

kyk faizi ne zaman siliniyorPin
KYK Faizleri Silinecek

Ev Sahibi – Kiracı anlaşmazlıklarında Arabulucu devreye girecek

Ticari uyuşmazlıklarda uygulanan arabuluculuğun kapsamının ev sahibi-kiracı arasındaki kira anlaşmazlıklarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi için de yasal düzenleme gerekiyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan kaynaklı uyuşmazlıkların arabuluculuğun konusu haline getirileceğini, bu ihtilafların kısa sürede ve daha az masrafla çözüme kavuşturulacağını düzenlemenin Meclis açıldığında gündeme geleceğini açıklamıştı. Kira, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan kaynaklı uyuşmazlıklarda zorunlu hale getirilecek arabuluculukla, yılda yaklaşık 64 bin dosyanın mahkemelere gitmeden çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

Meclise sunulması beklenen yasada 5 ana madde;

  • Enflasyon düzeltmesi yeniden gündeme gelecek,
  • KYK borçlarının faizinin silinmesi,
  • Dar gelirlilerin elektrik su faturası kaynaklı icra dosyaları silinecek
  • Fiyat İstikrar Komitesi için yasal düzenleme yapılacak
  • Ev sahibi-kiracı uyuşmazlıkları arabulucuya gidecek
5/5 - (1 vote)
Yorum yapın