6 milyon vatandaşın borcu devlet tarafından ödenecek

Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorununu çözmek için hazırlanan iki paketin ayrıntıları belli oldu. 6 milyon vatandaşın icralık olmuş borcu tasfiye edilecek.

6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek. Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait borçları devlet üstlenecek.

6 milyon vatandaşın borcuPin
Dar gelirlilerin borçlarına af geliyor

Türkiye’de korona virüs döneminden beri hızla artan icra dosyalarına tasfiye geliyor. NTV ‘nin haberine göre borçları devlet üstlenecek.

Dar Gelirli Vatandaşa Destek Paketi

İki ayaklı olması beklenen pakette; Borçlarını ödeyemeyen ve icralık olan yaklaşık 5 milyon kişinin borçlarını hazine maliyesi üstelenecek. Bu amaçla ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek.

İkinci pakette ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak. 1 milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2500 TL ye kadar olan borçlarını devlet üstlenecek.

6 milyon vatandaşın borcuna af geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, vatandaşlara destek sağlanacak borçların önemli bir kısmının temel ihtiyaçlara tekabül eden elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliklerinden kaynaklandığını belirtti.

Bakan Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek.” dedi.

Düzenleme Meclis’ten yasa çıkarılarak yürürlüğe girecek.

Konu sosyal medyayı ikiye bölerken bir kısım bu kararların doğru olduğunu vurguladı. Diğer kısım ise bunun ekonomik sorunları çözmeyeceğini sadece bir seçim yatırımı olduğunu iddia etti.

Diğer haberimiz Serkan Taranoğlu kimdir

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın