700 TL Gıda Yardım Başvuru Formu 2022

700 TL Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 700 TL Gıda Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 700 TL Yardım Başvurusu Kimler Alabilir? Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır 2022?

Dar gelire sahip olan ihtiyaç sahibi aileler, birçok kurum ve kuruluştarafından başlatılan yardımlara başvuruda bulunara ekonomik anlamda biraz daha rahatlayabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti çerçevesinde dar gelire sahip olan vatandaşlara tam tamına 700 TL gıda yardımında bulunmaktadır.

Gıda yardımına başvuru yapabilmek için 700 TL gıda yardım başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Bu form, e-devlet üzerinden doldurulabilmektedir. Bunun yanında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek ya da ALO 144 sosyal yardım hattını arayarak formu doldurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuzu yaptıktan sonra 30 iş günü içerisinde tarafınıza bir dönüş yapılacak ve başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı hakkında size bilgi verilecektir.

700 TL Gıda Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2022?

700 TL gıda başvuru formu nasıl doldurulur sorusu da 2022 yılında bu yardıma başvurmak isteyen düşük gelirli aileler tarafından merakla karşılanmaktadır. 700 TL gıda yardımı başvurusunda bulunabilmek için aşağıda yazılan adımları izlemeniz gerekiyor:

 • T.C Kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet hesabınıza giriş yamalısınız. Eğer bir şifreniz yok ise PTT şubesine giderek şifre alabilirsiniz.
 • Hesabınıza giriş yaptığınızda karşınıza anasayfa çıkacaktır. Ana sayfada üst kısımda yer alan arama bölümüne ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazınız.
 • Karşınıza gelen sonuçlar arasından kurum hizmetlerini görüntüleyerek ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Başvurusu’’ kısmına tıklıyoruz.
 • Bu ekranda kişisel bilgileriniz yer alıyor olmalı ve bir ‘’Başvur’’ tuşu bulunmalıdır. Bu butona tıklayıp başvurunuzu tamamlayınız.

Bu aşamaları takip ederek e-devlet üzerinden başvurunuzu tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey sonucu beklemektir. Sonuçlar en fazla 30 gün içerisinde kayıtlı cep telefonunuza kıs mesaj olarak gönderilecektir.

Diğer yol; vakıf binasını ziyaret ederek ya da ALO 144 numaralı telefonu hattını arayarak başvuruda bulunabiliyorsunuz. Fakat formu doldururken sizlerden istenen bilgileri kendinize göre eksiksiz ve gerçek bir şekilde doldurmayı unutmayınız. Yanlış bilgiler vermeniz halinde başvurunuz muhtemelen olumsuz olarak sonuçlanabilir.

700TL Yardım Başvurusunu Kimler Alabilir?

700 TL yardım başvurusu kimler alabilir konusu da düşük gelirli vatandaş ve aileleri tarafından genellikle sorulan sorulardan biridir. Bu yardım hizmetine başvuruda bulunabilmek için karşılamanız gereken birkaç adet şar bulunkatadır.

Belirtmiş olduğumuız Aşağıdaki kişiler bu yardım hizmetinden faydalanabilmektedirler.

 • Herhangi bir yerden geliri olmayanlar
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Sosyal güvencesi  bulunmayanlar
 • 65 yaş üstü yaşlı ve gelir sahibi olmayan vatandaşlar
 • Düzensiz ve düşük gelire sahip olanlar
 • Çalışmayı engelleyici bir durumu olanlar
 • Muhtaçlık sınırının altında olanlar
 • Evinde yaşlılara bakmakla yükümlü olan kişiler
 • Afet meydana gelen bir bölgede olumsuz şekilde etkilenen afetzedeler
 • Eşi vefat etmiş olan dul ve işsiz kadınlar

Eğer yukarıdaki yazmış olduğumuz şartlardan birini veya birkaçını sağlıyor iseniz, sizler de 700 TL değerinde gıda yardımını almaya hak kazanabilirsiniz. Fakat öncelikle başvuru yapmanız gerektiğini asla unutmayın.

Yapmış olduğunuz Başvuru sonrası yapılan incelemeler neticesinde, yardım alıp almayacağınıza karar verilecektir.

Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı neredeyse tüm dar gelirli vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Gıda yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ailelere verilen bir sosyal yardım türüdür.

Bu yardıma başvuru yapabilmek için yapmanız gereken ilk şey e-devlet hesabınıza giriş yapıp, ardından bakanlık hizmetlerinin yer aldığı sayfaya gitmelisiniz. Buradan sosyal ve ekonomik destek hizmeti kısmına tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer ben E-devlet işinden anlamam, telefon ile aramak istiyorum derseniz;

Başvurunuzu telefon yoluyla da yapmanız mümkündür. Bunun için telefonunuzdan 144 numaralı hattı aramanız gereklidir. Bu numara, sosyal yardımlar için özel olarak oluşturulan bir destek hattıdır. Sizi karşılayan operatöre arama nedeninizi belirtirseniz size hızlıca yardımcı olacak ve gerekli merciye yönlendirecektir. Sizler de bu yöntemlerden size uygun olanı kullanarak gıda yardım başvurusunda bulunabilir, ekonomik zorluklarınızı bir nebze de olsa hafifletebilirsiniz.

Sosyal Yardımlar kategorimizde benzer içerikleri bulabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programı başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılıyor. Aile Destek Programı başvurusu bu platformda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işlemleri arasında yer alıyor.

5/5 - (2 votes)
Yorum yapın