8 ayda bin 683 doktor, yurt dışına gitmek için girişimde bulundu. İyi hal belgesi…

Türkiye Tabipler Birliğinin yaptığı son açıklama şok etti. TTB: Son 8 ayda 1683 doktorun yurt dışına çıkmak için “İyi hal belgesi” aldığını açıkladı

Sağlık sisteminde sorunlar artmaya devam ediyor. Koronavirüs pandemisinden beri hastane randevularında yaşanan sorunlar artarak devam ederken, doktorsuzluktan kapanan bölümler, üst seviye doktorların özel hastane ve yurt dışına gidişleri de sorunları katlayarak büyüttü.

İyi hal belgesiPin
Good Standing belgesine başvuruda ciddi artış gözlemleniyor

TTB 1683 Doktorun Daha Yurt Dışına Çıkmak İstediğini Belirtti

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık çalışanlarının yurt dışında çalışabilmesi için ‘iyi hal belgesi’ aylık başvuru sayısının 2022’nin ilk sekiz ayında bin 683 olduğunu duyurdu. TTB’nin açıklamasına göre, ağustos ayında 281 hekim, ‘iyi hal belgesi’ için başvuruda bulundu. 

İyi hal belgesi (Good Standing) nedir

Yurtdışında eğitim görmek ya da çalışmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başvuranlara Genel Müdürlüğünün verdiği belgeye “ İyi Hal Belgesi (Good Standing Belgesi)” denir.

Sağlık Bakanlığının resmi sitesinde yer alan sayfada Good Standing hakkında detaylı bilgilere yer verilmiş.

TTB ‘nin Sosyal Medya Paylaşımı

Yapılan sosyal medya paylaşımında “TTB’ye “İyi Hal Belgesi” başvuru sayısı: Ağustosta yeni bir rekor ile 281 oldu. 2022’nin ilk 8 ayında 1683’e ulaştı. Hekimlerin ağır ve güvensiz çalışma şartları nedeniyle yurtdışına göçü artarak sürüyor. Sağlıklı bir gelecek için mücadeleye devam! ifadeleri kullanıldı.

Good Standing için yapılması gerekenler:

  • Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne hitaben ıslak imzalı dilekçe yazılır. Dilekçede “Yurtdışında kullanılmak üzere iyi Hal Belgesi (Letter of Good Standing) talep etmekteyim” ifadesinin yer alması yeterlidir.
  •  Dilekçede, Belge çıktıktan sonra nasıl teslim almak istendiği belirtilmelidir. (e-posta ile teslim alınmak isteniyorsa kişinin ya da gönderilmek istenen kurumun e-posta adresi mutlaka belirtilmelidir.)
  • Dilekçede mutlaka telefon, e-posta adresi gibi iletişim bilgileriniz yer almalıdır.
  • Dilekçeye ek olarak T.C. Kimlik Fotokopisi (Yabancılar için Pasaport Fotokopisi), Tıp Diploması Fotokopisi ve varsa Uzmanlık Belgesi Fotokopisi eklenmelidir. (Fotokopiler mutlaka A4 boyutlarında olmalıdır.)
  • eposta: [email protected]

Kripto piyasasından son haber Terra Classic (LUNC) ‘nin bu haftaki rallisi ne anlama geliyor?

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın