Almanya kendi Green Card’ını çıkaracak

Bir süredir çalışacak işçi sorunları yaşayan Almanya, bu sorunu aşmak ve kalifiyeli çalışanları ülkesine getirmek için kendi Green Card projesini oluşturacak.

DW ‘nin haberine göre nitelikli iş gücüne ulaşmayı hedefleyen Almanya kendi Green Card projesini yakında duyuracak.

almanya da çalışmakPin
Almanya’da çalışma fırsatı

Hükümet Green Card benzeri bir “fırsat kartı” çıkarmayı planlıyor

Almanya’da büyüyen işgücü açığını kapatmak için hükümet göç yasasında değişikliğe gidileceği açıklandı. Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Bakanı Hubertus Heil, nitelikli işgücü açığını kapatabilmek için “fırsat kartı” adı verilen bir uygulamayla kalifiye işçilerin Almanya’ya göçünü kolaylaştırmak istediklerini açıkladı. 

Heil, Bild on Sonntag gazetesine verdiği röpörtajda “Ülkemizin ihtiyaç duyduğu kişilerin bize daha kolay gelebilmesi için şeffaf bir puan sistemine sahip bir fırsat kartı getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yurt dışından Almanya’da iş aramanın genellikle zor olduğunu söyleyen Bakan, yeni sistemin bunu kolaylaştıracağını kaydetti. Almanya’nın her yıl ve ihtiyaca göre, fırsat kartına sahip kaç kişinin belirli bir süre için iş aramak veya eğitim almak üzere Almanya’ya gelmesine izin verileceğine dair bir kota belirleyeceğini ifade eden Bakan Heil, bu kişilerin Almanya’da bulundukları süre zarfında, kendi geçimlerini sağlayabilmeleri gerekeceğini vurguladı.

almanyanın green cardıPin
Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil

Almanya’nın bu kararından sonra özellikle son dönemde nitelikli iş gücünü hızla kaybeden Türkiye’nin daha fazla etkileneceği düşünülüyor. Türkiye’deki hali hazırda doktor, mühendis, pilot gibi bir çok meslekten insanlar yurt dışına çıkıyorlar.

Habere göre, ilgili puan sistemi dört kriterden oluşacak. Bunlar, yabancı bir diploma, en az üç yıllık mesleki deneyim, dil becerileri veya Almanya’da daha önce kalmış olmak ve 35 yaşın altında olmak olarak dile getiriliyor. 

Dört kriterden üçünü yerine getirenlere fırsat kartı verilmesi planlanıyor. Kartın yapısı hükümet tarafından belirlenecek. Heil, göçün kolaylaştırılmasının yanı sıra, hedefe yönelik eğitim ve öğretim ve daha fazla kadının çalışmasıyla nitelikli işçi talebini de karşılamak istiyor. “Kadınlar arasında işgücüne katılım oranını arttırmak istiyoruz; bu oran yüzde 72,1 ile hala erkeklerin yaklaşık yedi puan altında” diyen Heil, “Bu farkı yarıya indirebilsek, 900 bin iş gücü kazanmış oluruz” ifadesini kullandı.

Almanların şuanda sürekli artmakla beraber en az 250 bin nitelikli personel açığı olduğu düşünülmekte.

Kayseri BŞB ‘den eğitime destekler

Oyla post
Yorum yapın