Almanya’da Ücretsiz Okuma ve Çalışma Fırsatı 2022

Son dönemlerde hem öğrencilerin hem de çalışan kesimden yurt dışına yerleşme planları ve istekleri oldukça artmış durumda. Almanya’da ücretsiz okuma? Almanya’da çalışma hayatı ile sorularınızı cevaplayacağız.

almanya'da ücretsiz okumaPin
Almanya hakkında özet bilgi

Almanya’da ücretsiz okuma

Giderek artan sayıda Türk öğrenci Almanya’da okumayı tercih ediyor. Düşük öğrenim ücretleri ve yüksek eğitim standartları düşünüldüğünde oldukça doğaldır. Bununla beraber ülkenin hayat kalitesi, gurbetçi yoğunluğuyla oluşan akrabalık , arkadaşlık ilişkileri Türk öğrencileri için Almanya’yı fazlasıyla popüler kılıyor.

Almanya, Karl Marx, Albert Einstein ve Max Weber de dahil olmak üzere pek çok önemli bilim insanının yetiştiği ve eğitim aldığını ülke olarak biliniyor. Özellikle I. Dünya Savaşıyla başlayan ve giderek büyüyen Alman sanayii ve teknolojisi bu konuda açlık doğurmuştur. Her yıl Almanya’ya gelen binlerce adayla kültürel çeşitlilik de sağlanmaktadır. Ülkede müzik, film ve sanat gibi çeşitli programlar için 50’den fazla kolej ile birlikte 150 Uygulamalı Bilim üniversitesi ile birlikte devlet düzenlemesi altında 300’den fazla üniversite bulunmaktadır. Öğretim dili olarak da İngilizce olan 500’den fazla uluslararası program bulunmaktadır.

Muazzam iş olanakları

Almanya’da eğitim almanın en büyük nedenlerinden biri, ülkenin bol istihdam olanaklarıdır. Hem AB hem de AB üyesi olmayan öğrenciler, okurken çeşitli yarı zamanlı iş fırsatları bulabilirler. Bu sayede zaten minimum seviyede olan eğitim giderleri rahatlıkla ve fazlasıyla karşılanabilmektedir. İkincisi, çalışma izni almak zorundadır ve yılda 120 tam gün veya 240 yarım gün çalışabilir. Almanya’da ücretsiz okuma fırsatı yakaladıktan sonra gelişen ekonomisi sayesinde çok çeşitli iş olanakları sunar ve öğrenciler ayrıca çeşitli üniversiteler tarafından sunulan stajlardan da yararlanır.

Eğitim Sonrası Gelecekteki Fırsatlar

Mezun olduktan sonra iş fırsatları bulmak için Almanya’ya yerleşebilirsiniz. Yasa, uluslararası mezunların iş bulmak için 18 ay daha ikamet edebileceklerini belirtiyor.

Almanya’da Eğitim Avantajları Nelerdir?

Neden Almanya’da ücretsiz okuma lısınız? Tabii ki, uygun fiyatlı yaşam ve eğitim maliyetleri, Türk öğrenciler için büyük bir teşvik dir. Federal Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyelerine ve Almanya’daki danışmanların yaptığı bir araştırmadan alınan tavsiyelere göre öğrencilerin her ay yaklaşık 670-855 €’ya ihtiyacı olacak.

Tüm öğrenciler, öğrenim ücretlerinden ayrılan dönem katkısını yapmak zorunda kalacaklardır. Bu, dönem başına yaklaşık 100 – 500 € olabilir. Bu miktarın bir kısmı öğrenci refahı ve spor tesisleri, barınma, kafeteryalar ve diğer idari harcamalar dahil diğer masraflar için kullanılacaktır. Birkaç federal eyalet, idari ücret olarak sömestr başına yaklaşık  50-75 € talep edebilir.

Almanya’da Ortalama Yaşam Maliyetleri Ne Kadar?

Kira – 350-400 € /Aylık

Beslenme – 180-200 €/Aylık

Faturalar – 200-250€/Aylık

Almanya’da ücretsiz eğitim veren bazı üniversiteleri bulmak için tıklayınız

Almanya’da Yarı Zamanlı İş Olanakları

Türk öğrenciler için Almanya’da eğitim maliyetinden  bahsedilmiş olsa da, yarı zamanlı çalışma olanakları ile bunun bir kısmını karşılayabileceklerini belirtmek gerekir. AB (Avrupa Birliği), Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre’den gelen öğrenciler, iş fırsatları konusunda Almanya’daki yerel öğrencilerle neredeyse benzer haklara sahip olacaklar. Bu öğrenciler, Alman vatandaşları gibi belirli sigorta primlerine hak kazanmalarına rağmen, her hafta 20 saatten fazla çalışabilirler.

Diğerleri yılda sadece 240 yarım gün veya 120 tam gün çalışabilir. Serbest çalışma veya serbest çalışma yasaktır ve tahsis edilen saatten fazla çalışma ancak yerel iş bulma kurumu veya Agentur für Arbeit ile yabancılar için kayıt ofisi, yani Ausländerbehörde tarafından izin verilirse mümkündür. Hazırlık veya dil kurslarındakiler ancak Göçmenlik Bürosu ve Federal İş Kurumu‘ndan alınan izinle çalışabilirler.

Üniversitelerin ilan panoları, çevrimiçi portallar ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli yollar aracılığıyla yarı zamanlı iş fırsatları bulabilirsiniz. Bülten panoları, öğrencilerin el ilanları ile karşılaşmalarına ve becerilere ve uzmanlık alanlarına bağlı olarak esnek çalışma saatleriyle yarı zamanlı istihdamın reklamını yapmalarına yardımcı olur.

Üniversite kariyer merkezleri de iş bulmak için harika yerlerdir. Sürekli olarak işverenlerle ve endüstrilerle bağlantılıdırlar. Çeşitli iş sektörlerinde yarı zamanlı işler sunan birkaç çevrimiçi iş portalı vardır. Öğrenciler ayrıca tavsiyeler için diğer öğrencilere ve tanıdıklarına danışabilirler. Uluslararası öğrenciler için mevcut olan en yaygın yarı zamanlı işlerden bazıları şunlardır:

1-Üniversitelerde lisansüstü araştırma görevlisi veya öğretmen
2-Destek personeli açıkları
3-İngilizce özel dersleri
4-Endüstriyel üretim personeli
5-Satış uzmanı

Almanyada eğitim paralı mı?

bir kaç yıl içinde Almanya‘da tıpkı Kanada, Amerika, İngiltere gibi yabancı öğrenciler için ücretli eğitime geçmeyi ciddi olarak düşünüyor. Ancak halen eğitim alacak öğrenciler için Almanya’da eğitim ücretsizdir.

Almanya’da nasıl ücretsiz üniversite okunur?

Almanya’da ücretsiz üniversite okumak isteyen öğrenciler için ülkedeki devlet üniversiteleri tüm lisans programlarında hizmet verirken, özel eğitim kurumları da sağladıkları burslar sayesinde tercih edilmektedir

Almanya’da eğitim almanın maliyeti nedir?

Almanya’da eğitim ücretsiz olup yıllık ortalama yaşam maliyeti 10.000 ila 11.000 € arasındadır.

Almanya’da ücretsiz okuma fırsatı istiyorsanız, internette biraz araştırma yaparak size bu imkanı sunan aracı hizmetleri bulabilirsiniz ve kafanızdaki tüm soru/sorunlara cevap arayabilirsiniz. Makalemizde Almanya’da bu imkanların bulunduğu, eğitim ve çalışma standartları ve koşulları olmak üzere bahsettik.

Kpss sınavı başlığımıza buradan göz atabilirsiniz

5/5 - (4 votes)
Yorum yapın