Anayasa değişikliği 2023 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına Girdi

Anayasa değişikliği çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmî Gazete’de yayınlanan 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na girdi.

Halk TV haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nı onayladı. Cumhurbaşkanlığı 2023 Yılı Programı, Resmî Gazete’nin dünkü mükerrer sayısında yayınlandı.

Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanlığı 2023 Yıllık Programına GirdiPin
Cumhurbaşkanlığı 2023 Yıllık Programı

2023 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında Anayasa Değişikliği Detayı

Program detaylarına ilişkin yapılan açıklamada “Hukuk devletini güçlendirmek amacıyla, ‘özgür birey, güçlü toplum; daha demokratik bir Türkiye’ vizyonuyla katılımcı ve şeffaf bir yöntemle hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı, 2 Mart 2021 tarihinde kamuoyuna açıklanmıştır.

11 temel ilke etrafında, 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içermektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla Belge’de yer alan 393 faaliyetin 238’i hayata geçirilmiştir. Belge’nin uygulanma oranı yüzde 60,55 olmuştur.

İnsan Hakları Eylem Planında, temel felsefesi bireyin özgürlüğü ve korunması olan, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirmeye yönelik kurumsal güvenceleri içeren yeni bir anayasa yapılmasının, Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün kökleşmesi bakımından vazgeçilmez öneme sahip olduğu vurgulanmıştır.

Bu çerçevede, anayasa değişikliği teklif taslağı hazırlama çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmaların, aile kurumunun güçlendirilmesi ve kadınların kıyafet tercihlerinin teminat altına alınmasına ilişkin düzenlemeleri de içermesi öngörülmektedir.”

Tarım Bakanlığı Havzalarda Desteklenecek Ürünleri Yayınladı

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın