Araç sahipleri Dikkat EGEDES Devrede! Cezası 2815 TL

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Seferberliği Projesi (EGEDES) 81 ilde faaliyete geçirildi. Denetlemeye takılanlara Çevre, Şehircilik ve İlkim Değişikliği tarafından cezalar gönderilmesi gündemde… Peki 2022 Egzoz Emisyon Ölçümü yaptırmamanın cezası ne kadar?

EGEDESPin
EGEDES sistemi devreye alındı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, egzoz emisyon ölçümü yaptırılmayan araçların trafikte otomatik olarak tespit edileceğini açıkladı. Hayata geçirilen EGEDES Projesi’nin tüm aşamalarının tamamlanarak 81 ilde hayata geçirildiğini duyurdu. Sistem yapılan duyuruyla daha önceden pilot illerde denenmişti.

EGEDES Projesi nedir?

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yürüttüğü ve trafikte egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar otomatik olarak, trafik akışını da aksatmadan çok daha kolayca tespit edilmesine yarayan sistemdir.

Bakan Kurum, projenin ülke genelinde uygulanmaya başlanmasına yönelik yaptığı açıklamada, “Egzoz emisyon ölçümü temiz hava için hayati önemde. EGEDES projemizle 81 ilimizde egzoz nedeniyle çevreyi kirleten araçları, sadece birkaç saniyede tespit edebiliyoruz. Denetimlerimizden birine sürpriz bir isim de eşlik etti” ifadelerini kullandı.

1 Milyondan Fazla Araç Ölçüm Yaptırmadı

Bakanlık 2018 ‘den beri yapılan ölçümleri veri tabanında tutuyor. Yapılan incelemeler sonucunda 1 milyon aracın egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadığı tespit edildi.

EGEDES sistemi Pin
Sistem 81 ilde faaliyette

Proje çerçevesinde ASELSAN A.Ş. tarafından yerli, milli yazılım ve teknoloji kullanılarak hareketli ve sabit konumda, her türlü hava koşullarında hizmet verebilecek Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları geliştirildi.

Egzoz Emisyon Ölçümü yaptırmamanın cezası

2022 yılında Egzoz emisyon ölçümü yaptırmadığı tespit edilen araçlara 2815 Türk Lirası ceza kesiliyor.

İlaç Katılım Payı Başvuru 2022 makalemize göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın