Araçlara ÖTV indirimi iddiası! Yerli üretim 5-6 araç için…

Bu sabah ajanslara düşen bazı haberlere göre yerli üretim araçlara ÖTV indirimi gelecek. Buna göre yapılacak ÖTV düzenlemesiyle iç piyasada üretilen 5 veya 6 aracın fiyatlarında indirim olacağı iddiası söz konusu…

ÖTV indirimi gelecek mi, var mı? Sıfır arabalara ÖTV indirimi ne zaman gelecek? sorularının cevapları araştırılan konular arasında yer alıyor.

ÖTV indirimi ne zamanPin
TESK’den ÖTV talebi

TESK Başkanından ÖTV çalışması talebi!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ticari araçlar için ÖTV istisnası talep etti. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bazı sosyal medya hesapları ve Birgün sitesi de bu konu hakkındaki iddiaları paylaştı

Yerli üretim araçlara %50 ye varan ÖTV istisnası

Son dönemlerde %80 ÖTV dilimine girmeyen araçların kalmadığı iddiası gündemdeydi. Araç bulmakta zorluk çekilirken fiyatların önüne geçmek için getirilen 6 ay ve 6000 km sınırı henüz araç piyasasında beklenen etkiyi tam anlamıyla sağlayamadı.

Kur kaynaklı fiyat artışları nedeniyle şu anda sadece iki otomobil yüzde 70’lik dilimde bulunuyor, diğerleri ise yüzde 80’lik ÖTV oranına ulaştı. Yerli üretim olan araçlarda %50 civarında ÖTV indirimi yapılması söz konusu.

ÖTV indirimi yapılması beklenen araç modelleri

Gündeme düşen bu haber sonrası internet kullanıcıları en çok “hangi araçlarda ÖTV indirimi olacak?”, “ÖTV indirimi olacak arabalar” gibi aramalar yapıyor İşte ÖTV istisnası beklenen o araçlar;

Fiat Egea, Fiat Egea Cross, Hyundai i20, Hyundai Bayon, Toyota Corolla sedan, Renault Clio, Renault Taliant, Dacia Sandero, Dacia Sandero Stepway, Dacia Duster, Citroen C-Elysee, Peugeot 208, Citroen C3, Opel Astra, VW Polo, Kia Picanto, Kia Rio

Önümüzdeki dönem hem yetkililerin bu konuda bir açıklaması olur ise sizlerle paylaşacağız. Hem de bu iddialar gerçekleşirse detayları sizlere aktarmayı sürdüreceğiz. 2022 yılında ötv çalışmaları yapılıp yapılmayacağı da kısa süre içerisinde netleşecektir.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın