Asgari ücretliye ev! Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı şansı doğdu. 81 ilde konut projesi 2022

81 ilde başlayacak olan yeni konut projesinde detaylar belli olmaya başladı. Asgari ücretle çalışanlar kira öder gibi ev sahibi olabilecek mi? Son dönemlerde özellikle konut fiyatlarındaki artış dar ve orta gelirlileri ev sahibi olma konusunda oldukça karamsar duruma sokmuştu. 81 ilde konut projesi ile umutlar yeşerecek mi? Asgari ücretliye ev imkanı sunulacak mı? İşte detaylar…

Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıklayacağı 81 ildeki yeni konut projesiyle asgari ücretlinin de ev sahibi olması planlanıyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin fahiş fiyat artışları yüzünden kara kara düşünüyor. Hükümet bu konuda bir süredir adım atacağı konuşuluyordu. Hükümete yakın çevrenin ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi‘ olarak nitelendirdiği yeni konut projesi için düğmeye basıldı. 81 ilde uygulanacak olan sosyal konut projesiyle vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olması planlanıyor. Üstelik Asgari ücretliye ev alma imkanı da yaratacak kira öder gibi bu proje ile ev sahibi olabileceği bir plan üzerinde çalışılıyor. Ödeme planı ise 20 yıl vadeye yayılacak.

asgari ücretliye evPin
81 ilde sosyal konut projesi

Bakan Murat Kurum’dan Sosyal Konut Projesi için açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “İnşallah Ağustos ayı itibariyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka müjdeleyeceği, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız. Bu çerçevede aslında konutlarımızı yaptığımız alanlarla %50’sini yeşil alanlara terk ediyoruz. İçinde sosyal donatıları var, yeşil alanları var, camileri var, okulları var ve aslında medeniyetimizin bize tarif ettiği şehirleşme modelini 81 ilimizde yaygın bir şekilde sürdürüyor olacağız.” ifadelerde bulundu.

Bakanın açıklamalarının tamamı

Ayrıca önceki makalemiz; İşsizlere, Ev Hanımlarına ve Dar Gelirlilere bir destek daha mı geliyor… göz atabilirsiniz

Asgari Ücretliye ev! Kira öder gibi bu evlerden alabilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 81 ilde vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olacağı projede konutların asgari ücretli ailelerin erişebileceği fiyat ve koşullarda olacağını vurguladı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinden kimler faydalanabilecek?

Sabah Gazetesinin haberine göre; emekliler, asgari ücretliler, yeni evlenenler, dar gelirliler, gazi ve şehit yakınları da bu projeden ek kontenjanla faydalanabilecek.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine katılma şartları neler?

Bu projeye katılmak için 81 ilden başvurusu alınacak kişilerde gelir sınırı ve ilk evi olma gibi bazı şartların aranacağı konuşuluyor.

Ödemeler ne kadar vadeyle olacak?

Ödemelerin 20 yıla yayılması hedeflenmekte.

Bakan Murat Kurum, vatandaşların 20 yıla varan vadelerle sosyal konuttan istifade edeceklerini belirterek, “Alt gelirliler için altyapılı arsalarımızı da sunacağız. Daha önce evi olmayan, dar gelirli tüm vatandaşlarımız konut, arsa ve ticari ünitelerimizden istifade edecekler” diye konuştu.

Artan inşaat maliyetleri ve arsa sorunu konusunda devletin gerekli sübvansiyonları yapacağını vurgulayan Murat Kurum, “Tüm inşaat, yapı, arsa gibi maliyetlerde indirim yaparak uygun taksitlerle projemizi gerçekleştireceğiz” dedi.

Ucuz Arazi Satışları Yapılacak

Murat Kurum 81 ilde aynı zamanda ucuz arazi satışı projesi başlatılacağını açıkladı. Kurum, “Sürekli şekilde arazi üretimi yapılarak, talep edilen yerlerde çalışmalar an be an devam edecek. Şehirlerin ihtiyacını karşılama amacıyla sürdüreceğiz” dedi.

Sosyal konut anlayışı ile sanayi tesisleri yapılacağını belirten Kurum, “Üretimi ve istihdamı artırmak için küçük ve orta ölçekli işletmelere sanayi tesisleri kuracağız. Böylece kira öder gibi işyeri sahibi olunacak” ifadelerini kullandı. Böylece Asgari ücretliye ev olanağı dışında arsa alma imkanı da doğmuş olacak.

İstanbul’un arazi anlamında sıkıntılı bir alan olduğunu kaydeden Kurum, olabilecek tüm alanlar üzerinde çalışıldığını dile getirdi.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın