Aşure maliyeti dudak uçuklattı

Bir süredir yüksek seyreden enflasyon nedeniyle gıda ürünlerinin fiyatları hızla artıyor. Bu durum aşure maliyetini de artırdı. Bir çok malzemenin girdiği aşureyi yapmak için artık servet harcamalısınız.

aşure maliyetiPin
Geleneksel Aşure

Aşure hangi yöreye ait?

Aşure, buğday kültürü ile Mezopotamya’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Bu yüzden Çin’den İngiltere’ye kadar dünyanın birçok ülkesinde aşure benzeri, bayram veya yeni yıl yemeklerine rastlanır. Yılın ilk ayı olan Muharrem’in onuncu günü olan âşûrâ, İslam öncesi kutsal sayılarak, o gün yenilen buğday yemeğine adını vermişti.

Aşure en az kaç çeşitle yapılır?

Geleneksel aşure için en az 41 çeşit malzeme kullanılmalıdır. Tahıllar, baklagiller, meyveler ve tohumların kullanıldığı bu yemeğin için en az 41 farklı üründen yapılması bir gelenektir.

Aşure maliyeti katlandı

Temel aşurelik malzeme fiyatları bu yıl yüzde 60 ila yüzde 207 aralığında zamlandı. Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkan Yardımcısı Yunus Emre Kaşıkcı’nın verdiği bilgiye göre, geçen yıl 200 TL’ye kaynayan bir tencere aşure bu yıl 350-400 TL’ye kaynayacak.

aşure nasıl yapılır?Pin
Bol çeşitle hazırlanmış dağıtıma hazır aşureler

Geçen yıl kilosu 6,5 TL’den satılan aşurelik buğdayın bu yıl yüzde 207 zamlanarak 20 TL’ye ulaştığını söyleyen Kaşıkcı, “Kilosu geçen yıl 25 TL olan soyulmuş fıstık, bu yıl yüzde 100 artışla 50 TL’ye çıktı. Geçen yıl kilosu 45 TL olan kayısı ise, bu yıl 130 TL’ye yükseldi. Kayısıdaki bu artışta Malatya’da yaşanan don olayının da etkili olduğu belirtiliyor”. Rakamlara bakıldığında aşurelik buğday zam konusunda açık ara farkla lider.

Fındık ve ceviz fiyatlarının, son bir yılda ülke genelinde ortalama 100 TL’den 180 TL’ye çıktığını belirten Kaşıkcı, badem fiyatlarının 105 TL’den 225 TL’ye, kuru üzüm fiyatlarının ise geçen yıl 25 TL iken bu yıl 40 TL’ye yükseldiğini ifade etti.

Aşüre Günü

Rekabet Kurumundan Nuh ‘un Ankara Makarnasına soruşturma

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın