Avrupa Merkez Bankasından Faiz Artışı! 75 baz puan

Bugün toplanan Avrupa Merkez Bankasından beklenildiği gibi 75 puan faiz artışı geldi. İşte detaylar…

Avrupa Merkez Bankası, politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 1.25’e çıkardı. Bu ECB’nin 24 yıllık tarihindeki en yüksek faiz artışı olarak kayıtlara geçti.

Avrupa Merkez BankasıPin
ECB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası Bekleneni Yaptı

Toplantı öncesinde bir çok otorite bankanın en az 75 baz puan artışa gitmesi gerektiğini ifade etmişti. Son iki aydır doların euro üzerinde artan baskısı, Rusya ile yaşanan büyük enerji krizi… Tüm gelişmeler kararın bu yönde geleceğini bildiriyordu.

ECB, geçen ay 11 yıllık aranın ardından ilk faiz artışını gerçekleştirmişti. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın faizi %69 ihtimalle 75 baz puan artıracağı tahmin ediliyordu.

Rekor seviyelerde bulunan enflasyon karşısında Avrupa Merkez Bank Başkanı Christine Lagarde’ın bankanın tutumuna ilişkin vereceği ipuçları yatırımcıların odağında bulunuyor.

En son 11 yıl sonra geçen ay faiz artırıldı

ECB en son temmuz ayı toplantısında 11 yılın ardından ilk kez faiz artırımına giderek, yüzde 0 düzeyinde bulunan re-finansman faizini yüzde 0,50’ye, marjinal faiz oranını yüzde 0,25’ten yüzde 0,75’e ve mevduat için ödenen faiz oranını yüzde eksi 0,50’den yüzde 0’a yükseltmişti.

Euro Bölgesi’nde enflasyon ağustosta yıllık yüzde 9,1 ile tarihi zirvesini görmüştü.

TCMB nin son faiz kararı – Merkez Bankasından süpriz faiz indirimi!

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın