Balıkçılara işletme kredisi müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi 1 Eylülde başlayacak balık avı sezonu öncesi politika faizi (yüzde 13.5) üzerinden balıkçılara işletme kredisi verileceğini açıkladı.

Mynet’de yer alan habere göre Bakan, Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Programında yaptığı konuşmada önemli bir müjdeyi duyurdu. Bakan Kirişci, bugünkü politika faizi olan yüzde 13,5 üzerinden balıkçılara Ziraat Bankası’nın bir işletme kredisi kullandıracağını açıkladı. Kirişci, uygulamanın yarından itibaren başlayacağını belirtti.

Balıkçılara işletme kredisiPin
Balıkçılara işletme kredisi

Balıkçılara işletme kredisi ne zaman başlıyor?

Sarıyer Kireçburnu Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen ‘Su Ürünleri Av Sezonu Açılışı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci balıkçıları yakından ilgilendiren önemli bir gelişmeyi duyurdu. Bakan Kirişci, balıkçılara işletme kredisi müjdesini verdi. Uygulamanın 1 Eylülden itibaren başlanacağı açıklandı

Bakan’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım

Twitter hesabından açıklama yapan Kirişçi;

Su ürünleri sektöründe 18 bin 476 adet balıkçı gemisi ile Avrupa’nın en güçlü balıkçılık filosuna sahip ülkelerinden biriyiz. Avrupa’nın en modern 281 adet su ürünleri işleme tesisine sahibiz ve AB ülkeleri arasında en çok üretim yapan ülkeyiz.

Yetiştiricilik sektöründe 2 bin 223 tesisimiz var. 250 bin vatandaşımızın istihdam edildiği sektörümüz her geçen gün daha fazla vatandaşımıza istihdam sağlıyor.

Son 20 yılda balıkçılarımıza 10,2 milyar TL ÖTV indirimli yakıt desteği, yetiştiricilerimize 7,2 milyar TL, diğer desteklerle toplam 18,2 milyar TL ödeme yaptık. Sektöre 2002 yılından bugüne kadar 13,9 milyar TL, 2021’de ise 936 milyon TL sübvansiyonlu kredi sağladık.

Geçen yıl su ürünleri ihracatımız 1,4 milyar doların üzerinde gerçekleşti. 2022 yılı ihracatımızın 1,5 milyar doları aşmasını bekliyoruz. 2023 yılında 2 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.

diyerek açıklamalarına devam etti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit KirişçiPin
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi

Ziraat Bankası Resmi Sitesinde Balıkçılık Kredisi Hakkında Yer Alan Bilgiler

Ziraat Bankası’ndan Cazip Fırsatlara Sahip Su Ürünleri Kredileri!

Denizlerde, iç sularda ve beton / toprak havuzlarda su ürünleri yetiştiriciliği ile denizlerde ve iç sularda su ürünleri avcılığı faaliyetleri ile uğraşan gerçek / tüzel kişi üreticilerin söz konusu faaliyetlerine yönelik ihtiyaçları için sunulan kredilerimizdir.

Bu kapsamda, denizlerde, iç sularda ve beton/toprak havuzlarda her türlü balık avcılığı / yetiştiriciliği ile kerevit, istiridye, karides, kurbağa, midye vb. su ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik yatırım ve üretim faaliyetlerinin finansmanına yönelik olarak kredi kullanılabilmektedir.

Özellikleri

Su ürünleri yetiştiriciliği / avcılığı kapsamında ihtiyaç duyulan;

  • Faaliyetlerle ilgili her türlü alet ve ekipmanların bakım-onarım giderleri ile sigorta, buz, kasa vb. alımı; yetiştiricilikte yavru, balık, yem, ilaç, yakıt vb. giderler ile avcılıkta tekne bakım-onarımı, yakıt, işçilik vb. giderlerinizi İşletme Kredilerimiz ile,
  • Her türlü avlanma ve yetiştirme araç-gereçlerinin alımı; üretme havuzu, soğuk hava deposu gibi binaların yapımı; motor, tekne, balıkçı gemisi, balık bulucu sistemler ile balık ağı alımı; açık deniz balıkçılığında dalyan, kafes vb. üretim tesisine yönelik harcamalarınız ile çeşitli demirbaş alımlarınızı Yatırım Kredilerimiz ile karşılayabilirsiniz.

Koşullarınız ile üretim yaptığınız konu uygunsa ve ilgili yılda yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer alan kriterleri sağlıyorsanız, sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredi imkânından yararlanabilirsiniz.

Bir diğer haberimiz 56 Milyar TL ‘lik Borca Af Geliyor

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın