Berber, Kuaför ve Güzellik Salonları İçin Yeni Düzenleme

Ticaret Bakanlığı’ndan berber, kuaför ve güzellik salonları ile ilgili yeni bir karar aldı. Yapılan duyuruda bu tip işletmeler haftanın 1 günü kapalı olacak. Karar 1 Ekim tarihinde yürürlüğe giriyor.

güzellik salonlarıPin
Sektörün talebi üzerine tatil kararı alındı

Ticaret Bakanlığı, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması ile ilgili karar aldı.

Güzellik salonları da karara dahil edildi

Yapılan yazılı açıklamaya göre; bakanlık, esnaf ve tacirlerin yıllardır süregelen ve ekonomik boyutlarının yanı sıra psikolojik ve sosyolojik boyutları da bulunan önemli sorunlarını Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’dan aldığı yetkilerle çözmeye devam ediyor, denildi.

Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonunun talebi üzerine yapılan değerlendirmelerde Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) görüşlerini de alarak 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olmasına karar verildi.

kuaförPin
İşletmeler haftada 1 gün kapalı olacak

Son karar valiliklerde

Alınan kararın ardından her il için yapılacak düzenlemelerde son söz valiliklerde. Valilikler illerde sektör temsilcilerinin de görüşlerini alıp uygun bir yol haritası belirleyecek.

İşletmelerin iş hacimlerinin haftanın farklı günlerinde yoğunlaşabileceği, tüketici tercih ve davranış kalıplarında farklılıklar olabileceği göz önünde bulundurularak berber, kuaför ve güzellik salonlarının hangi gün kapatılacağı hususunda Bakanlıkça bir dayatmaya gidilmezken, meslek kuruluşlarının ve il idarelerinin gerek yerel dinamikleri gerekse meslek mensuplarının profillerini değerlendirerek kapanma gününün belirlenmesine katkı vermeleri sağlandı.

Pasaport harçları uçacak! 2023 pasaport harcı fiyatları

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın