Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir 2022 ?

Cenaze ödeneği kimlere ödenir?, Cenaze ödeneği için nereye başvuru yapılır?, Ölüm parası ne kadar 2022? gibi merak edilen soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Cenaze Ödeneği Pin
Cenaze yardımı ne zaman hesaba yatırılır?

2022 yılında bir yakınınız vefat ederse, cenaze masraflarına katkısı olması açısından başvuru yapıp cenaze ödeneği alabilirsiniz

Cenaze ödeneğini kimler alır?

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, bu da mümkün değilse son olarak kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının ispatı durumunda, masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

Ölüm yardımı başvurusu nereye yapılır?

Ölüm yardımı başvuruları, Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne yapılabilir. Başvuru esnasında bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Vefat eden sigortalının ölüm tarihi henüz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bildirilmemişse ya da sisteme girilmemişse; dilekçenin yanı sıra resmi ölüm belgesi de talep edilir.

Ölüm yardımında zaman aşımı beş yıldır. Ölüm yardımı almak isteyen hak sahiplerinin beş yıl içinde başvuru yapması gerekir.

Cenaze ödeneği hangi şartlarda verilir?

Sigortalının iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu vefatı, yine sigortalının sürekli iş göremezlik geliri alırken, malullük veya yaşlılık aylığı alırken vefatı durumunda ayrıca Vefat eden sigortalı için en az bir yıl içinde yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primi bildirilmiş ise bu ödeneğe hak kazanılır.

E-Devlet üzerinden Ölüm Yardımı Başvurusu

Yakını vefat eden kişiler ölüm yardımını almak için e-devlet üzerinden de başvuru yapabilirler. Buraya tıklayarak e-devlet üzerinden ölüm yardımı başvurusunu yapabilirsiniz. Ödemeler ise başvurunun kabul görmesinden sonra kişiler Ziraat Bankası şubesine başvuru yaparak her ayın 8i ila 14ü arasında bu ödeneği alabilirler.

Cenaze Ödeneği kimlere verilirPin
e-Devlet üzerinden ölüm yardımı başvurusu

2022 Cenaze ödeneği ne kadar?

İçinde bulunduğumuz yılda ölüm yardımı alacak kişilere yapılan tutar 1.250 TL ‘dir. Bu tutar her yıl TÜFE’ye göre yeniden düzenlenir. Memurlar için ayrıca en az (son açıklanan maaş katsayısına göre) 4.473,62 liralık ölüm yardımı veriliyor.

E-Devlet kategorisindeki diğer makalemiz Adınıza kayıtlı araçları sorgulama e-Devlet

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın