Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? 2022

Sadece yetim aylığı alan kız çocuklarına verilen çeyiz parası nasıl alınır haberimizde anlattık. Çeyiz yardımı için gerekli şartlar nelerdir? Başvuru nasıl ve nereye yapılır?

Kız çocuğu anne veya babasından dolayı yetim aylığı alıyorsa ve resmi olarak nikâhlı ise evlendiği ilk 5 yıl içerisinde bu yardıma başvuru yapabilir.

çeyiz parası 2022Pin
Evlenme ödeneği başvuru şartları

Çeyiz Parası almak için şartlar

  • Çeyiz yardımı alabilmek için en önemli şartlardan biri anne ve babası vefat ettikten sonra, SSK yetim aylığının alınmış olması gerekmektedir.
  • Çeyiz parası başvurusu yapılabilmesi resmi nikahlı olmak şartı aranmaktadır.
  • Anne ve babası vefat eden kızlar SSK ile işe başladıkları zaman çeyiz yardımı alamayacaklardır. Böyle bir durumda yetim aylıkları da kesilmiş olacaktır.
  • Çeyiz yardımı başvurusuna sadece 1 defa başvuru yapılabilmektedir. Birden fazla yapılan başvurular kabul olmayacaktır.
  • Evliliğin başladığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekir.
  • Çeyiz desteği alabilmek için belli bir yaş sınırlaması yoktur.
  • Evlenme ödeneği alacak olan yetim kızların alacağı tutar, 2 yıllık biriken yetim parasının toplamı olarak belirlenmektedir.
  • Gerekli tüm şartlar taşınıp, istenilen belgeler tam olarak teslim edildikten sonra, gerekli incelemeler yapılarak uygun görüldüğü takdirde çeyiz parası almaya hak kazanılacaktır.
  • Çeyiz ödeneği sadece kız çocuklarına yapılmaktadır. Yetim erkek çocukları çeyiz parası yardımı alamamaktadırlar.
  • Uygulama 2008 yılından sonra evlenenleri kapsamaktadır. Bu tarihten önce evlenen kişiler çeyiz parası yardımından yararlanamayacaklardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tüm iş ve işlemlerini 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine göre yürüttüğünden, 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanların, ayrıca ilk defa 1 Ekim 2008 veya sonrasında 4/c kapsamında sigortalı olanların yani memuriyete başlayanların ölümü nedeniyle hak sahibi kız çocuklarına evlenme ödeneği bağlanması konusunda 5510 sayılı Kanun hükümleri esas alınmaktadır

Çeyiz Desteği için nereye başvurulur?

Çeyiz desteğinden faydalanmak için bulunduğunuz il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmalısınız. Kimliğiniz, evlilik cüzdanınız ve kurumdan alıp dolduracağınız form ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzun sonucunu öğrenmek için e-devlet üzerinden Evlenme Ödeneği ekranından sonucunuzu takip edebilirsiniz.

Çeyiz Ödeneği Ne Kadar?

Kız çocuğunun almakta olduğu yetim aylığının 24 katı toplu olarak kendisine evlenme ödeneği (çeyiz parası) olarak ödenir.

Elektrik Faturası Yardımı 2022

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın