Çölyak Hastalarına Devlet Destekleri 2022

Bilindiği gibi bir çok tedavisi zor ve olmayan hastalığı olan bireylere devlet kurumlarınca yardım sağlanıyor. Çölyak hastalarına devlet destekleri nelerdir? Çölyak hastaları ne kadar para alır? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Çölyak hastalığı nedir?

Bu rahatsızlık yediğimiz bir çok besinde yer alan glüten adlı bir proteine karşı vücudun gösterdiği bir hassasiyet olarak tanımlanabilir. Buğday, arpa ve çavdar gibi gıda madeleri ihtiva eden ürünlerde glüten bulunur. Anlaşılacağı gibi neredeyse yediğimiz şeylerin %70’inde doğrudan bu protein vardır. Özellikle ailesinde çölyak hastası olan çocuklarda görülme ihtimali fazladır, yani genetik geçiş önemli rol oynar

Çölyak hastalarına Devlet DestekleriPin
Çölyak olan ve olmayanların ince bağırsak iç çeperi

2022 yılında Çölyak hastalarına Devlet Destekleri

Bu hastalığa sahip kişiler glütensiz beslenmek zorundadır. Bu da oldukça ciddi bir gıda maliyeti ortaya çıkarmaktadır. Gerekli raporu çıkartan hastalar için Sosyal Güvenlik Kurumu ve Belediyeler ayrıca bazı vakıflar yardımlar sağlamaktadır.

Çölyak Raporu Nasıl Alınır?

Rapor almak için hastenelerin gastroentoloji bölümüne başvuru yapılmalıdır.

  • Gastreontoloji uzman hekimi yok ise Dahiliye uzmanı ya da çocuk doktoruna başvurmak gerekir,
  • Gerekli kan tahlilleri yaptırılır,
  • Çölyak testi yaptırılır.

Çölyak raporları 3 yıllık verilir. 3 yılın sonunda tekrar raporu yenilemek gerekir. Bu raporla başvuru yaparak SGK yardımlarından faydalanabilirsiniz.

çölyakPin
Çölyak hastaları glüten içeren besinleri tüketemez

Çölyak Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkamet ettiğiniz il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ya kimlik ve hastaneden aldığınız raporla başvuru yapabilirsiniz. Kurumun sizden isteyeceği evrakları tamamlayıp bir defaya mahsus bu işlemleri tamamlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz bölgedeki Vakıflara, sosyal yardım derneklerine, kaymakamlıklara ve internet üzerinden araştırarak Çölyak destek vakıflarına ulaşabilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz.

2022 Çölyak Devlet Ödeneği Ne Kadar?

2022 yılı için SGK tarafından verilen Çölyak hastalığına destek şu şekildedir; 0-5 yaş için 98,43 TL, 5-15 yaş için 150 TL, 15 yaş üstü için 135,93 TL ödeme yapılmaktadır.

Ödeneklerinizi düzenli olarak e-devlet adresinden giriş yaparak takip edebilirsiniz. Ödemeler her ayın 8-14 ü arası gerçekleştirilmektedir.

Diğer sosyal yardım konularımız için tıklayınız. Sürekli güncel sosyal yardım haberlerini sizlere sunmaya devam edeceğiz.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın