Dar gelirliler ve Engellilere 1400 TL sosyal yardım Başvurusu

1400 TL sosyal yardım almak için hazırladığımız makaleyi dikkatlice okuyup gereken adımları tamamlayınız.

Son dönemlerde artan ekonomik sorunlar nedeniyle devletin dar gelirli aileler ve engelli vatandaşlar için yardımları hız kesmeden sürüyor. Bu kapsamda belirlenen şartlara bağlı olarak dar gelirli aileler ve engelliler 1400 Türk Lirasına kadar yardım alabiliyor. Hak sahiplerine ilk ödemeler 29 Temmuz ‘da başladı. İşte 1400 TL sosyal yardım için yapılması gerekenler.

Yaz döneminde de devletin dar gelirli aileler ve engelli vatandaşların ekonomik sıkıntılarını bir nebze olsun azaltmak için çalışmaları devam ediyor. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve diğer devlet kurumları çalışmalarına devam ediyor. Özellikle pandemi döneminde iyice artan ekonomik sorunlara sosyal yardımları vasıtasıyla çare olmak isteyen devlet hem engelli hem de dar gelirli aileler için çalışmalar yürütüyor.

Bakanlık, Aile Destek Programı kapsamında 1400 TL lik bir yardım paketi çalışması hazırladı. Bu kapsamda dar gelirli aileler ve engelliler bu yardım paketinden faydalanabilecek. Yazımızda bu konuda bilgi edinmek isteyen ve 1400 Türk Lirası yardım almak isteyen vatandaşlar için bilgiler sunduk.

1400 TL Sosyal Yardım almak için neler yapılmalı?

Aile Destek Programındaki 1400 Türk lirası yardım paketinden faydalanmak için öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Eğer bir e-devlet şifreniz yok ise bunun için yapmanız gereken; PTT şubesine kimliğinizle gidip kendinize ait e-devlet şifresi almanız gerekmektedir.

1400 tl sosyal yardımPin
1400 TL Sosyal Yardım için Bakanlık sitesinden başvuru yapmak

Şifresi olan vatandaşlar başvuru yapmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi sitesi https://www.aile.gov.tr/ adresine giriş yapmaları ve ardından Aile Destek Programı bölümünden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Eğer ki E-Devlet sistemi üzerinden sosyal yardım başvurusu gerçekleştirmek istiyorsanız ikametgah adresinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları’na gitmeniz ve bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir.

1400 TL Sosyal Yardım Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Aile Destek Programı kapsamında dar gelirli aileler ve engellilere verilecek 1400 TL sosyal yardım parasının ne zaman sonuçlanacağı hakkında da bilgi almak isteyenler öncelikle bazı hususları bilmeliler. Özellikle yoğunluk oluştuğu için başvuranlara, başvuru sonuçları için herhangi bir sonuç tarihi verilmemektedir. Ancak başvuru esnasında sizden alınan telefon numarasına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SMS gönderilecek ve başvuru sonucunuzu öğrenebileceksiniz. Bunun dışında gerekli olması halinde başvuru süreciniz ve diğer bilgiler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Hattı olan Alo 144 ü arayarak bilgi edinebilirsiniz.

1400 TL Sosyal Yardım Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde genellikle yardım parası 1400 TL’yi bir ay içinde alabilirsiniz. Bunun için PTT şubesine giderek TC kimlik numaranızla adınıza yatan 1400 TL Sosyal Yardım Parası alabilirsiniz.

1400 TL öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciye her sene verilen eğitim desteği yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Öğrenci yardımı para almak için bulunduğunuz İl yada İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gitmeniz gerekmektedir.

Sosyal yardım parası ne kadar oldu?

Destek ödemesi ailenin gelir durumuna göre aylık 450-550-600 lira olarak üç farklı şekilde yapılacak. Yıllık 5 bin 400-7 bin 200 lira olacak. Destek 12 ay boyunca ve düzenli aylık olarak verilecek. Başvurular e-Devlet ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden alınacak.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın