Doğalgaz Desteği 1150 TL ‘ye kadar Başvurular e-Devlet üzerinden

Doğalgaza gelen zamlar sonucu insanları kış mevsimi öncesi vatandaş geçen yıl uygulanan Doğalgaz Desteğinin devam edip etmeyeceğini merak ediyordu. Cevap kabine toplantısı sonrası geldi.

Doğal gaz ve elektrik tarifesine büyük zam geldi. BOTAŞ’ın doğal gazın satış fiyatına yüzde 20,4 ve elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20 zam yapıldığını duyurdu. Zam sonrası vatandaşlar,’ Doğal gaz fatura desteğine nasıl başvurulur?’ sorularını araştırmaya başladı.

Doğalgaz Desteği Pin
Bu yılda doğalgaz yardımları devam edecek

Doğalgaz Desteğine Başvuru e-Devletten

Zamlardan en çok etkilenecek dar gelir grubu içinse Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Doğal gaz Tüketim Desteği kapsamında bir takım yardımlar yapıyor. Bakanlık yaptığı detaylı açıklamada e-Devlet kapısı aracılığıyla konut olarak kullanılan evlerde doğal gaz abonesi olan vatandaşlara başvuru fırsatı sağladı. Kış desteği kapsamında ödenecek yardımlarda mevsim koşulları ölçüt olarak belirlendi. 2022 yılı için en düşük 450 TL ve en yüksek 1.150 TL ödeme yapılacağı duyuruldu.

Kabine Toplantısı Sonrası Cumhurbaşkanı Duyurdu

Kabine toplantısından sonra canlı yayında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl başlayan Doğalgaz Destek Programının bu yıl da devam edeceğini açıkladı. Başvurular için 5 Eylül’den itibaren e-Devlet i işaret eden Erdoğan sosyal medya hesabından da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak ayrıca “Kronik hastaların veya yaşam destek cihazlarına bağlı kişilerin bulunduğu hanelere doğal gaz desteği %5 fazlasıyla yapılacak.” dedi.

Doğalgaz Destek Başvurusu Nasıl Yapılıyor

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş sağlayan vatandaşlar sonrasında sosyal yardım başvurusu cümlesini aratarak söz konusu sayfaya yönlenebilir. Bu kısımda bulunan başvuru ekranı aracılığıyla yeni başvuru sekmesine giriş yapılır ve açılan penceredeki KVKK onaylanır. Girmiş olduğunuz bilgiler tasdik edildikten sonra doğalgaz destek miktarının hesaplanabilmesi adına şahsa ait özel bilgiler doldurulur. Tüm bu bilgiler eksiksiz girildiği takdirde başvuru talebi onaylanır ve işlem sonlandırılır.

  • Türk vatandaşı olmak,
  • E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunmak,
  • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olmak,
  • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,
  • Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi,

gibi şartları sağlayan kişilerin başvuruları değerlendirilecek olup sonuçlar yine e-Devlet üzerinden duyurulacaktır.

Hak sahipleri faturalarıyla birlikte PTT şubelerine gittiklerinde bu destekten faydalanabileceklerdir. Elektrik Faturası Yardımı 2022

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın