Down Sendromlu Çocuğu Olan Aileler Bu Haberi Bekliyordu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, down sendromlu çocuğu olan ailelerin hayatlarını kolaylaştıracak ev eğitimlerine başladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi örnek bir sosyal sorumluluk projesi ile down sendromlu çocuğu olan ailelere büyük bir katkı sağlamaya başlıyor. Down sendromlu çocuklar evlerinde de eğitim alabilecek.

Down Sendromlu Çocuğu olanlara iyi haberPin
Samsun Büyükşehir Belediyesinden Örnek Down Sendromu Kararı

Samsun Büyükşehir Belediyesinden Örnek Davranış

İHA‘nın haberine göre; Haftada iki gün 40 aileye misafir olan 10 gönüllü eğitmen, eğlenceli aktivitelerle 0-6 yaş grubu çocukların öğrenimine katkı sağlıyor. 5 ay sürecek hizmet ile çocukların zihinsel açıdan güçlendirilmesini amaçlıyor.

Projeye “Özel Eğitim İçin Sosyal Ortaklık Projesi’ ismi verildi. Projede Samsun Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Down Sendromlu Çocuklar ve Aileleri Eğitim Dayanışma Derneği (Down-ÇED) ile işbirliği yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi, çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri için farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Ülkemizde engelli çocuklara sahip ailelerin en çok zorlandığı konulardan birinde belediyenin bu hizmeti büyük alkış toplayacak.

engelli çocuklarda bireysel eğitimin önemiPin
Down Sendromluların olmazsa olmazı bireysel eğitim

Down Sendromlu Çocuğun Eğitim İhtiyacı Evinde de Karşılanabilecek

10 kişilik bir ekip kuran Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması (IQSES) hibe programı kapsamında yüzde 89’u Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca karşılanan 116 bin Euro bütçeli projenin finansmanını sağlayacak. Projede yer alan ekip psikoloji, çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümünden mezun gönüllülerden oluşacak.

Down sendromlu çocuklara bireysel olarak eğitim verilecek projede, çocuklar okul öncesi hayata uyum ve okul yaşantısına adaptasyon için hazırlanacak. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışan eğitmenler, belirlenen 40 aileyi evinde ziyaret ederek, 0- 6 yaş down sendromlu çocukların becerilerini güçlendiriyor. Eğlenerek vakit geçirebilecekleri atölye çalışmaları yaptıran eğitmenler, çocuklarının bilişsel, psikomotor ve sosyal becerilerini nasıl geliştireceklerine ilişkin de aileleri bilgilendiriyor. 

Bu örnek projenin tüm belediyelere yayılmasın dileğiyle bir kez daha Samsun Büyükşehir Belediyesini kutluyoruz.

Bu sosyal yardım haberimiz kiracıları ilgilendiriyor: 1250 liraya kadar kira yardımı

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın