E-Devlet üzerinden ad-soyad değişikliği başvurusu

E-Devlet üzerinden bir hizmet daha! Artık ad-soyad değişikliği başvurusu için e-devletten işlemlerinizi yürütmek ve takip etmek mümkün.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ad ve soyadı değişikliği başvuruları ile ilgili önemli bir gelişmeyi duyurdu. Sosyal medya üzerinden yapılan duyuruda, ad ve soyadı değişikliği başvurularının 24 Aralık 2022’ye kadar e-devlet üzerinden de yapılabileceği bildirildi.

Twitter’dan yapılan açıklama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü duyurdu. Ad-Soyad değişikliği başvurusu…

Kurum sosyal medya Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, vatandaşların sahip oldukları gülünç olarak değerlendirilen, yazım hatası olan ve genel ahlaka uymayan isimler içeren ad-soyad değişikliği başvurusu yapabileceklerini açıkladı. Ayrıca bu güne kadar İl ve İlçe İdrare Kurulu Kararı ile ad ve soyad düzeltilmesi uygulamasıyla 298 bin 670 kişinin soyadını, 134 bin 818 kişinin ise adını değiştirdiğini duyurdu.

Başvuru için son tarih 22 Aralık

Belirtilen şartlara uyan ad veya soyada sahip kişiler e-devlet üzerinden 22 aralık 2022 tarihine kadar başvuru yapabilecekler. E-devlet üzerinden giriş yapınız. Ardından hizmet arama kısmına “ad soyad” yazınca alttaki resimdeki seçeneği göreceksiniz.

Pin
İl/İlçe İdare Kurulu… seçeneğini seçilecek

Ardından sonraki sayfada alttaki kısmı göreceksiniz;

Pin

Burada Yeni Başvuru kısmını seçiyorsunuz ve arkasından gelen sayfada kendiniz mi yoksa 18 yaşından küçük çocuğunuz için mi başvuru yapacağınız çıkacak;

Pin

Örneğin kendiniz için başvuru yapıyorsanız alttaki sayfayı göreceksiniz. Sonrasında gerekli düzenlemeler için talep oluşturup başvuruyu tamamlıyorsunuz

E-Devlet Ad-Soyad Değişikliği BaşvurusuPin
E-Devlet Ad-Soyad Değişikliği Başvurusu

Adli Sicil işlemleri e-devlet’de

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın