E-Devlet Vergi Borcu Öğrenme 2022

E-Devlet ile öğrenebileceğiniz bir çok bilgi mevcut. Önemli bilgilerden biri ise e-Devlet vergi borcu öğrenme işlemi. Peki e-devlet üzerinden vergi borcu nasıl sorgulanır?

Günlük hayattaki bir çok işimizi kolaylaştıran e-devletin hizmetleri bitmek bilmiyor. Sistem üzerinden nöbetçi eczane sorgulayabilir, ikametgah ve diploma bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu haberimizde e-devlet vergi borcu öğrenme, e-devlet vergi borcu sorgulama konularına değineceğiz.

Esnaf olabilirsiniz, çalışan bir işçi olabilirsiniz, kendinize ait veya üstünüze kayıtlı bir taşınır veya taşınmaz olabilir. Biliyorsunuz ki hayatın her evresinde vergi ve vergi borçlarıyla karşılaşmak mümkün.

Düzenli olarak vergilerinizi takip etmek ve ödemek için kolay bir yöntem var. E-Devlet sisteminden giriş yaparak e-devlet vergi borcu öğrenmek ve interaktif vergi dairesi üzerinden var ise borçlarınızı ödemek. Artık kapı kapı defterdarlıklarda gezmek, sıra beklemek gibi derdiniz olmasın. Yapacağınız işlemler bir kaç tık ötede

E-Devlet Vergi Borcu Öğrenme Nasıl Yapılıyor?

Vatandaş portalı e-devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra TC Kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız. Karşınıza bir ekran çıkacak ve bu ekranda aradığınız hizmeti bulabilirsiniz.

e-devlet vergi borcu öğrenmePin
E-Devlette hizmeti arama

Resimde görüldüğü gibi aradığımız “Vergi Borcu Sorgulama (GİB)” kısmını bulduk ve bu seçeneğe tıklıyoruz. Karşımıza gelecek sayfada iki seçenek olacak. Toplam borçlar ve güncel borçlar olmak üzere iki kısım göreceksiniz.

vergi borcu sorgulama e devletPin
E-devlet borcu borcu detayı öğrenme

Resimde görüleceği gibi eğer vergi borcunuz yoksa benzer bir uyarı yazısı göreceksiniz. Ancak herhangi bir borcunuz var ise bu iki kısımdan birinde veya ikisine birden borcunuzu göreceksiniz. Eğer varsa borcunuz bu borca ilişkin borca konu durum, borcun olduğu kurum, borcun miktarı ve ödeme zamanı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-devlette Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), damga vergisi, Sgk borçları, trafik cezaları ve harç ödemeleri gibi bir çok vergi borcunu görebilirsiniz.

E-Devletten nöbetçi eczane öğrenme isimli konumuza gitmek için Tıklayınız

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın