E-Devletten Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Yapmak

Özellikle son yıllarda gelişen e-ticaret ile beraber sorunlu ayıplı ürünlerin tüketicilere satılması bazı hukuki sorunlar ortaya çıkarıyor. Bu sorunların çözümü için Tüketici Hakem Heyetleri kuruldu. İşte tüketici hakem heyetine başvuru yapmanın yolları…

Herkes ihtiyaçları ve zevkleri doğrultusunda ürünler satın alıyor. Bu ürünler kimi zaman ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılarken bazen de istenmedik sorunlarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Bir mağazadan veya bir e-ticaret sitesinden yaptığımız alışverişte yaşayabileceğimiz başlıca sorunlar; ayıplı ürün, işlevini tam yapamayan veya ihtiyacı tam karşılamayan ürünler, reklam veya açıklamasında vaat edilen hizmeti yapmaktan uzak ürünler, hileli veya farklı ürünler… bir çok sorunla karşılaşmak mümkün.

Tüketici Hakem HeyetiPin
Uyuşmazlıklarda çözüm kapısı Tüketici Hakem Heyeti

Kimler Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Yapabilir?

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru yapabilmeniz için anlaşmazlığa konu ürünün yol açtığı maddi zararın en fazla 15430 Türk Lirası olması gerekir. Bu tutarın üzerindeki maddi zararlar için Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapamazsınız. Alternatif hukuki yollara başvuru yapmanız gerekir.

Tüketici Hakem Heyetinin Görev Sınırlarını Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Hakem heyetlerinin görevlerini sınırlandıran bazı koşullar mevcuttur. 2022 yılı için;
a) 10.280 (onbinikiyüzseksen) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine,
b) Büyükşehir statüsünde olan illerde 10.280 (onbinikiyüzseksen) Türk Lirası ile 15.430 (onbeşbindörtyüzotuz) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine,
c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 15.430 (onbeşbindörtyüzotuz) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine,
ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 10.280 (onbinikiyüzseksen) Türk Lirası ile 15.430 (onbeşbindörtyüzotuz) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılması zorunludur.

15.430 TL ‘yi aşan uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılamaz. Bunun yerine 6502 sayılı Kanun’un 73/A maddesi kapsamında sırasıyla dava şartı arabuluculuk müessesesine ve tüketici mahkemelerine; tüketici mahkemeleri bulunmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemelerine başvurulması gerekmektedir.

E- Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Yapmak

Yaşadığınız uyuşmazlık sonucu e-devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz. İlk olarak e-devlet kapısı adresine giriş yapıp üyelik bilgileriniz (tc kimlik no ve e-devlet şifresi) ile giriş işlemini tamamlayınız

Ardından arama kısmına “Tüketici Hakem Heyeti” yazdığınızda karşınıza alttaki ekran çıkacak ve o ekranı seçmelisiniz.

Tüketici Hakem Heyeti BaşvurusuPin
E-devlette Tüketici Hakem Heyeti Sayfasını Bulma

İlgili sayfaya girdiğinizde sizi alttaki gibi bir ekran karşılayacak. Bu ekranda Uygulamaya Git” ibaresini kullanarak Tüketici Hakem Heyeti sayfasına giriş yapınız.

tüketici hakem heyetiPin
Uygulamaya yönlendirme sayfası

Başvurunuza başlamak için alttaki görselde yer alan simgeye tıklayacaksınız

Tüketici hakem heyeti başvurusu yapmak edevletPin
Başvuru sayfasına giriş

Ardından alttaki sayfa sizi karşılayacak. Burada firmanın ticari ünvanı (faturada ve var ise web sitesinde yazar), biliyorsanız vergi ve mersis numaralarını giriyorsunuz.

Tüketici Şikayeti Başvuru FormuPin
E-Devlet Tüketici Şikayeti Başvuru Formu

Ürünü aldığınız firmanın bulunduğu il, ilçe, telefon bilgilerini girdikten sonra firmanın açık adresini yazıp sonraki sayfaya geçiyorsunuz. 2. basamakta şikayete konu bilgileri detaylıca giriyorsunuz. 3. basamakta ise ürünle ilgili şikayetinize ait bilgi ve belgeleri sisteme giriyorsunuz. Bu iki kısmı lütfen dikkatli doğru ve özenli doldurunuz. 4. basamakta yazdığınız şikayetin son bir incelemesini yapıp eksik nokta var ise tamamlıyorsunuz. 5. ve son basamakta ise bulunduğunuz il veya ilçedeki Tüketici Hakem Heyetini seçip işlemi tamamlıyorsunuz. Şikayetinizi artık ilgili heyete ilettiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır

Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular en geç 6 ay içerisinde gülüşüp karara bağlanır. Ancak şikayetin konusu, ürün ve zararın niteliğine göre bu süre en fazla 6 ay daha uzatılabilir.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sonucu Öğrenmek

Başvurunuzun sonucunu da ayı şekilde e-devlet kapısından Tüketici Hakem Heyeti sayfasına girişi daha önce anlattığımız gibi yaparak girebilir ve başvuru sonuçlarınızı menü kısmından görebilirsiniz. Başvuru sonucunuzu pdf olarak indirebilir ve 15 gün süre içerisinde itirazınızı yapabilirsiniz.

Tüketici hakem heyeti olmayan ilçeler mevcuttur. Bu sebeple bazı heyetlerin görev alanları genişletilmiştir. Genişletilmiş görev ve yetki alanlarına bu sayfadan ulaşabilir ve sizin de bulunduğunuz ilçede heyet yok ise bölgedeki yetkili Hakem Heyetini bulabilirsiniz.

E-Devletten vergi borçlarınızı sorgulayabilir ve borçlarınızın son durumunu öğrenebilirsiniz. İlgili konuya göz atmak isterseniz: E-Devlet Vergi Borcu Öğrenme 2022

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın