Elektrik Faturası Yardımı 2022

Dar gelirliler için başlatılan desteklerden biri daha… Şartlara uyan her haneye 216 TL ye kadar elektrik faturası yardımı yapılıyor. Peki Ptt elektrik faturası yardımı almak için neler yapmak lazım?

elektrik faturası yardımı 2022Pin
Elektrik Faturası Desteğinden Faydalananların sayısı arttı

2022 yılında yapılan sosyal yardımlar hız kesmeden sürerken ihtiyaç sahiplerine güzel bir haberimiz daha var. Şartlara uyan her haneye 108 TL ila 216 TL arası elektrik faturası yardımı devletten! Devletin dar gelirliye yönelik 1 Mart 2019’da başlattığı ‘elektrik tüketim desteği’ devam ediyor. Elektrik yardımından daha önce 2,1 milyon abone faydalanıyordu, şubat itibarıyla bu sayı 4 milyonun çıktı.

Gelir şartı! Elektrik Faturası Yardımı Almak İçin

Hanenin gelirine bakılarak yapılan yardımda limit yükseltildi. Daha önceleri 1417 TL olarak değerlendirilen gelir limiti asgari ücretin 3 te 1 ‘i seviyesine çıkarıldı. Dolayısıyla yeni limit 1833 Türk Lirası oldu. Hanedeki kişi başına düşen gelirin 1833 Türk Lirası altında olmasıyla artık bu yardımı alabileceksiniz. Ayrıca dört kişilik ailede toplam gelir 7 bin 332 liranın altındaysa elektrik faturası yardımından faydalanılabilir. Ödemeler düzenli olarak PTT aracılığıyla gerçekleştiriliyor. PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturasını ibraz etmek yeterli.

Elektrik Faturası Yardımı Limitleri

Hanelere yapılan yardımların limitleri de belli oldu. Buna göre;

 • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 lira),
 • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 lira),
 • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 lira),
 • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 lira). Elektrik tutarında 240 kilovatsaate kadar olan ilk dilim tarife için geçerli 1,44 liralık kilovatsaat ücreti baz alınmıştır.

Kronik rahatsızlığı olan hastalarda bu haktan faydalanabiliyor.

Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar?

Elektrik faturası desteği belirlenen kriterlere göre 108 TL ila 216 TL arasında değişmektedir.

SYGV Bursuna başvurmak için TIKLA Tüm burs başvuru haberleri, iş ilanları, kamu ve özel personel alımı ilanları sayfamızda…

Doğalgaz yardımları hakkında hazırlayacağımız makalelerimizi de yakında sitemizde sizlere sunacağız. Twitter hesabımızı da takip ederek son güncel haberlere ulaşabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
“Elektrik Faturası Yardımı 2022” üzerine 2 yorum
 1. Elektrik desteğinden faydanlanma bir yolu da düzenli yardımlardan (2022 engelli / yaşlı aylığı , şartlı eğitim ve doğum yardımı , dul maaşı, öksüz yetim yardımı,asker ailesi yardımı,kronik
  hasta yardımı) gibi yardimlardan faydalanmak

  Cevapla
 2. Elektrik desteğinden faydanlanma bir yolu da düzenli yardımlardan (2022 engelli / yaşlı aylığı , şartlı eğitim ve doğum yardımı , dul maaşı, öksüz yetim yardımı,asker ailesi yardımı,kronik
  hasta yardımı) gibi yardimlardan faydalanmak

  Cevapla
Yorum yapın