Emeklilik işlemlerine ilişkin belgeler HİTAP üzerinden gönderilecek

SGK açıklamasında 15 Kasım itibariyle emeklilik işlemleri için belgelerin HİTAP üzerinde gönderilmesine karar verdi.

Çalışan milyonları ilgilendiren gelişme! SGK, emekli olacak herkesi ilgilendiren bir karar aldı. Kritik tarih ise belli oldu. Emeklilik işlemlerine ilişkin belgeler yalnızca HİTAP üzerinden gönderilecek. Sistem ile emeklilik işlemlerinin en kısa sürede ve hatasız olarak tamamlanması amaçlanıyor.

hizmet takip programı Pin
Hizmet Takip Programı

HİTAP nedir?

Hitap Hizmet Dökümü e-devlet üzerinden hizmet verir. Bu uygulama ile SGK işlemleri olan ve emekliliğe başvuracak kişiler evraklarını sisteme yükleyebilecekler.

HİTAP, 4/1-c sigortalılarının, atanma, nakil, derece, kademe, terfi, unvan değişikliği, ücretsiz izin, açık süre, ek gösterge gibi özlük bilgilerinin ve toplam hizmet süreleri ile hizmet kayıtlarına göre emeklilikte tabi olunan yaş bilgisinin yer aldığı Kurumumuz programdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalı sayılan kamu görevlilerinin özlük dosyalarında yer alan bilgilerin elektronik ortama aktarılmasına imkan tanıyan programın, söz konusu sigortalıları çalıştıran tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımına açık olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı sorumluluğunda yürütüldüğü ifade edildi.

HİTAPPin
Programa girişler e-devlet üzerinden

Genelgede, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca yapılan emeklilik işlemlerinin en kısa sürede ve hatasız olarak tamamlanmasını teminen, sigortalı sayılan kamu görevlilerini çalıştıran kamu kurum ve kuruluşlarından, gerekli kurumsal ve teknik altyapı hazırlıklarının en geç 2 ay içinde tamamlanarak personele ait bilgilerin programa eksiksiz ve güncel biçimde aktarılacak. Emeklilik işlemlerine ilişkin başvuru, onay ve diğer bilgi ve belgelerin 15 Kasım tarihinden itibaren yalnızca bu program üzerinden gönderilecek.

Yargıtay karar verdi: Mazeret izinleri yıllık izinden düşülemez

Oyla post
Yorum yapın