Engelli Bezi Yardımı Başvurusu 2022. Bez yardımı nasıl alınır?

Sosyal devlet çalışmaları son hız devam. Engelli vatandaşlar için yapılan yardımlardan biri de bez yardımı. 2022 yılında engelli bezi yardımı nasıl alınır?

SGK tarafından sağlanan bu yardımda bazı şartlar bulunuyor. Devlet tarafından karşılanan hasta bezi sayısı aylık 120 olarak belirlenir

engelli bezi yardımıPin
Engelli bezi yardımı 2022

Hasta bezi yardımına nasıl başvuru yapılır?

Hasta bezi yardımı almak isteyen kişilerin bazı başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekiyor. Başvuru şartlarını yani kimlerin hasta bezi yardımı alabileceklerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Hasta bezi raporunun devlet hastanesinden ve alanında uzman bir doktordan alınması
  • Çocuklar için alınacak olan hasta bezi söz konusu olduğunda çocukların en az 2 yaşında olması
  • Kişinin hasta bezi ihtiyacı olduğunu gösteren reçeteye sahip olması

Hastalar; hasta bezi ihtiyaçları için kendi doktorlarına reçete yazdırabilecekleri gibi sağlık ocağına giderek, aile hekimlerine de reçete yazdırabiliyorlar.

Hastalar; hasta bezlerini sadece SGK anlaşmalı eczanelerden birine giderek temin edebiliyorlar.

Mesane ya da rektum kontrolleri doktor tarafından yapılmamış yetişkinler ya da çocuklar, günlük en fazla 4 adet hasta bezi alabiliyorlar.

Şayet hasta bezi ihtiyacı olan çocuğun bel çevresi, kilo ya da boy ölçüleri yoksa bu durumda çocuk hastalar için A10049 SUT kodlu hasta alt bezi alınabiliyor.

Ev Sahiplerinin dikkatine! 10 yıldan önce kiracınızı çıkaramazsınız

Hasta Bezi Raporu Alma 2022 – Engelli Bezi Yardımı Ne Kadar?

Hastalar, devlet hastanelerine ya da sağlık ocaklarına giderek hasta bezi raporu çıkartabiliyorlar. Dışarıya çıkamayacak durumda olan hastalar ise ‘evde bakım hizmetleri’ telefon numarasını arayarak, yetkili kişilerden hasta bezi raporu çıkarmalarını talep edebiliyorlar. Son yapılan yasal düzenlemeler sonrası 2 aylık rapor alınabiliyorken tek seferde 240 adet hasta bezi satın alarak ta bez ücretlerini faturalandırabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın