Ev Sahiplerinin dikkatine! 10 yıldan önce kiracınızı çıkaramazsınız

Son dönemde artan kiralar ve kiralık ev sorunlarıyla ilgili bilinmesi gereken bir çok husus var. Ev sahipleri sözleşme şartlarına uyan kiracıları 10 yıldan önce çıkaramaz

2019 yılından sonra hızla artan barınma sorunları her gün haber bültenlerini ve sosyal medyayı meşgul etmeye devam ediyor. Korona virüs pandemisinden sonra başlayan ve ilk olarak öğrenci kesimini zorlayan sorunlar artık tüm halk için en büyük sorunlardan biri haline geldi.

kira sözleşmesiPin
Kira sözleşmelerinde uyulması gereken kurallar

Ev sahiplerinin de uyması gereken kurallar var

Zaman zaman ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan tartışmaların büyüdüğü ve adli vakalar haline geldiği bilinmektedir. Zaman zaman kiracılar kira artışını kabul etmezken, bazen de ev sahipleri kiracıların yasal miktarın üzerindeki zam yapmalarına rağmen daha fazlasını istemeleri sebebiyle tartışmalar çıkmaktadır.

Adliyelere ekstra bir yük olarak gelen tahliye ve diğer ev sahibi-kiracı davaları da hızla artış gösteriyor. Kiracıların uyması gereken sözleşme koşulları dışında ev sahibi de bazı kuralları bilmeli ve uymalıdır. Kira sözleşmesi yapıldığından itibaren sözleşme şartlarına uyan kiracı 10 yıl boyunca tahliye edilemez.

ev sahipleri ve kiracı davalarıPin
Mahkemelerdeki tahliye davaları artışta

10 Yıllık Kiracının Tahliyesi İçin Gerekli Şartlar

TBK madde 347’de düzenlenen on yıllık kiracının çıkarılması sebebine dayanarak kiracının kiralanandan çıkarılabilmesi için aşağıdaki şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Buna göre;

  • Kira sözleşmesinin kurulmasından itibaren 10 yıllık uzama süresinin geçmiş olması gerekir.
  • Kiraya veren 10 yıllık uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önce kiracıya fesih bildirimi yapmalıdır.
  • 10 yıllık uzama süresinden sonra kiracı ve kiraya veren arasında yeni bir sözleşme yapılmamış olmalıdır.

Bu şartların gerçekleşmesi halinde kiraya veren başkaca bir sebep göstermeksizin 10 yıllık kiracıyı kiralanan taşınmazdan çıkarabilecektir.

Araçlara ÖTV indirimi iddiası! Yerli üretim 5-6 araç

Ev sahibi 10 yıllık kiracısını nasıl tahliye edebilir?

10 yılı dolduran kiracının tahliye edilebilmesi için gerekli şartların varlığı halinde kiraya veren TBK madde 348 gereği kiracıya yazılı fesih bildiriminde bulunmalıdır. Buna göre kiracıya yapılacak tahliye ihtarının yazılı olmaması durumunda fesih bildirimi geçersiz olacaktır.

İhtarname Örneği: 10 yıllık kiracının tahliyesine ilişkin ihtarnamenin kanunda belirtilen şekilde ve içeriğinin amaca uygun olarak hazırlanmış olması oldukça önemlidir.

İhtarnamede; sözleşmenin yenilenmeyeceği, kiracının kiralanandan çıkması gerektiği, kiracının kiralanandan çıkmaması halinde tahliye davası açılacağı gibi hususlar belirtilmelidir. Taslak ihtarname metinleri her somut olay için uygun olmadığından uzak durulması gerektiği unutulmamalıdır.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın