EYT’de eksik prim günü olanlar neler yapabilir?

Yasa tasarısında son hazırlıklar yapılırken vatandaşlar bazı soruların cevabını arıyor? EYT’de eksik prim günü olanlar nasıl EYT’den faydalanabilir?

Hazırlanan yasal düzenlemenin 2022 Aralık ayında kamuoyuyla paylaşılıp meclisten geçirilmesi bekleniyor. EYT çalışmasında öne çıkan iki konular ise çalışma günü sayısı, yani ödenecek primler ve yıl şartının tamamlanması. Birçok EYT’linin 99 öncesi istenen SSK için 5000 gün ve Bağ-Kur’da ise kadınlar 7200 erkekler 9 bin gün şartlarını tamamlamış olduğu görülüyor.

EYT'de eksik prim günüPin
EYT’de eksik prim günü nasıl hesaplanır?

Medyatava’nın haberine göre; 8 Eylül 1999 öncesinde sosyal güvenlik sistemine SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı veya banka sandıkları vasıtasıyla girerek çalışmaya başlamış ve prim ödemiş olan herkes 1999 yılında çıkartılan yasa ile yaş şartına takılmış oldu.

Bu anlamda bakıldığında 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayan herkes EYT’li oldu. Ancak emeklilik için sadece EYT’li olmak yetmiyor. 8 Eylül 1999 öncesindeki şartlara dönüldüğünde bile emeklilik için yıl ve prim şartları bulunuyor. Buna göre yaş şartı olmadan SSK için erkeklerde 25 yıl ve 5000 gün, kadınlarda ise 20 yıl ev 5000 gün isteniyordu.

Bağ-Kur da kadınlar için 7200 gün erkekler için ise 9000 gün şartları bulunuyor. Emekli Sandığı’nda kadın memurlar için 20 yıl yani 7200 gün kesenek ödemek ve erkek memurlar için ise 9000 gün yani 25 yıl kesenek ödemek gerekiyor.

Yasa öncesine dönülse bile EYT’li olarak emekli olabilmek için bu şartların yerine getirilmesi gerekiyor. 1999 Yasasında getirilen prim şartları işleyecek olursa orada da 5000 ile 5975 gün prim tamamlamak gerekiyor.

EYT’de eksik prim günü nasıl tamamlanır?

Yıl eksiği olanlar yıllarının dolmasını bekleyecek. Kadınlar için 20 yıl tamamlandı. Erkekler için 25 yıl ise 8 Eylül 2024 tarihine kadar tamamlanmış olacak. Ancak prim eksiği için beklemek yetmiyor. Eksik primi tamamlamak ve EYT’li olarak emekli olmak için bazı yollar bulunuyor.

Askerlik borçlanması, doğum borçlanması, ihya ile prim, isteğe bağlı sigorta, hizmet zamanı tespiti ile tescil, 3600 gün (10 yıl) prim ile kısmi emeklilik gibi seçenekler bu noktada öne çıkıyor.

Askerlik sigortadan önce yapılmışsa borçlanılan gün kadar işe giriş tarihi de geri çekilerek ayrıca bir avantaj da kazanılıyor.

Primi eksik olan kadın sigortalılar için ise doğum borçlanması imkanı bulunuyor. Sigortadan sonra dünyaya gelen 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı var.

Çalışma imkanı bulamayan sigortalılar eksik primlerini isteğe bağlı sigorta yaptırarak tamamlayabilirler. SGK’ya verilecek bir dilekçe ile başlayan isteğe bağlı sigortada her ay 30 gün kazanılıyor. 18 yaşından büyük Türk vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmek yeterli oluyor.

Primi eksik olan EYT’liler için bir başka imkan da hizmet tespit davası. Geçmişte sigortası yapılmış ancak primi eksik ya da hiç yatırılmamış olanlar ya da sigortasız çalıştırılanlar geçmişe dönük hizmet tespiti yaptırarak bu günlerini tescil ettirebilir giriş tarihini geri çekebilir.

Mevzuatımıza göre 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olup EYT kapsamındaki vatandaşların 3600 günle yani 10 yıllık primle emekli olma imkanları bulunuyor.

Transformers’ın ünlü seslendirmeni Ayhan Kahya vefat etti. Ayhan Kahya kimdir?

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın