Grizu patlaması nedir? Grizu patlamasının sebepleri

Bu akşam saatlerinde Bartın’da meydana gelen maden faciasında sıkça konuşulan bir konu grizu patlaması. Peki nedir bu grizu patlaması?

Akşam saatlerinde Türkiye’yi üzen bir haber medyaya yansıdı. Bartın’da bir madende patlama ve göçük meydana geldi. Bartın Valisi Nurtaç Arslan, “Şu an -300 kotunda 44 kişi, -350 kotunda da 5 kişi var. Kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 8 kişi kendi imkanlarıyla kurtarıldı.” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise “Bartın’da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada, şu anki bilgilere göre; 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 yaralımız var” dedi.

grizu patlaması nedirPin
Madenlerde sık sık patlamalar ve göçükler meydana geliyor

Grizu patlaması nedir?

Bu patlama şekli belli oranlardaki metan gazıyla havanın yani oksijenin karışmasıyla oluşan patlamadır. Patlamanın gerçekleşebilmesi için en az yüzde 12 oranında oksijen gerekmektedir. Havada %5-6 oranında bulunan metan gazı ancak bir sıcaklık etkisiyle yanarken, metan oranının %5-16 olması durumunda patlayıcı özellik kazanır. En kolay patlama metan oranının %8, en şiddetli patlama ise %9,5 olduğu durumda gerçekleşir. Tutuşturma kaynakları açık ateş, fazla ısınan yüzeyler, sürtünme ve elektrikle oluşan kıvılcımlar olmaktadır.

2022 TOKİ kura çekimi tarihi belli oldu

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın