Gürcistan ‘da iş kurmak ve vatandaşlık 2022

Gürcistan vergi konusunda dünyanın en avantajlı ülkelerinden biri. Gürcistan ‘da iş kurmak için onlarca sebepten yalnızca biri vergi avantajı. Peki Gürcistan ‘da ne iş yapılır?

Gürcistan 'da iş kurmakPin
Haritada Gürcistan

Gürcistan, Türkiye’nin kuzey doğusunda yer alan Kafkaslarda komşu bir ülkedir. Gürcü olarak adlandırılan halkı ülke nüfusunun %88’ini oluşturur. %6 sı Azeriler ve diğer kısımları Ermeni ve diğer gruplarca oluşur. Anadili Gürcüce ve Abhazca iken nüfusları 3,8 milyon civarındadır. Gürcistan’ın para birimi Lari dir. Şu an 1 Lari = 6,60 Türk Lirası değerindedir.

Gürcistan AB üyeliği sürecindedir. Birçok ülkeden farklı olarak Gürcistan’da iş kurduğunuzda zorunlu olarak bir Gürcü ortak veya üst düzey Gürcü şirket yetkilisi bulundurmak zorunluluğunuz yoktur.

Gürcistan ‘da iş kurmak için gereklilikler nelerdir?

Gürcistan’da bir şirket kurmak istiyorsanız bazı yapılması gerekenler vardır. Bunlar madde madde anlatacak olursak;

-Şirket sermayesi için en az 200 Lari bankaya yatırılmalıdır. Bu sermaye nakit olarak da olabilir,
-Şirket kuruluş işlemlerinden sonra (yaklaşık 10-15 gün) anılan nakit sermaye geri çekilip şirket faaliyetleri için kullanılabilir,
-Şirket faaliyetlerinin kontrolü için sabit adresli bir ofis gerekmektedir,
-Kuruluş işlemleri ortalama 3 ile 10 günde tamamlanmak da olup, şirket belgeleri, mühür ve makbuzlar şirket yetkililerine yukarıda belirtilen süre içerisinde teslim edilmektedir

Ayrıca şirket ortaklarından; kimlik bilgileri, adresleri, sermaye pay dağılımı, şirket müdürünün ve genel müdürünün kimler olacağı hakkında bilgiler verilmesi gerekmektedir.

gürcistan da şirket açmakPin
Gürcistan’dan bir manzara

Gürcistan ‘da hangi işler yapılabilir?

Gürcistan ‘da iş kurmak için onlarca fikir var. Gürcistan’da iş sahalarını Gürcüler dışında ağırlıkla Ruslar, Azeriler ve Türkler değerlendirmektedir. Rusların önemli kesimi ağır metal sanayi ve madencilikle uğraşırken, Türkler ticaret, yem sanayi, inşaat sektörlerinde ağırlıklı faaliyet göstermektedir.

Gürcistan’da başlıca yapılabilecek iş kolları;
– Tekstil ürünleri üretimi ve ihracatı; Gürcistan’da yeterli iş gücü ve tekstil ürünleri için hammadde bulma kolaylığı bu sektörü popüler hale getirmiş durumda,
-Maden ve Demir Çelik Sektörü; Ülkede maden işletmeciliği Sovyet Döneminden sonra hız kazanmış. Ağırlıklı Ruslar bu sektörde olsa da güçlü bir sermaye ile girişilebilecek bir sektör,

Ayrıca;
-Turizm Sektörü; Özelllikle Batum ve Tiflis çevresinde turistik turlar yaygın. Sovyet döneminden kalan eserler ve binalar oldukça ilgi görüyor. Her yıl ülkenin nüfusunun iki katı kadar yabancı turist Gürcistan’ı ziyaret ediyor. Old Town, Batumi Bouvelard, Tsminda Sameba Kathedral gibi yerler turistler için oldukça popüler.
-Otelcilik; Turizmin gelişmesine bağlı olarak konaklama ihtiyacı da ciddi şekilde hissedilir olduğundan bu sektör de avantajlıdır
-İnşaat ve İmalat İşleri; Genellikle Türk firmaların rağbet gösterdiği bir alan. İnşaat malzemeleri satışı yapmak için bir iş yeri ya da farklı bir alanda üretim atölyesi açmanız başarıyı getirecektir. Mobilyacılık ve mimari işler alanı son derece avantajlı girişim olanakları sunmaktadır.

Gürcistan dışarıdan gelen sermaye ve yatırım oldukça destekleyen bir ülkedir. Zira işsizlik nedeniyle ülke önemli göç vermekteyken, devlet politikası bu nüfusu ülkede tutmak adına çeşitli iş sahalarının açılmasında kolaylıklar sağlamaktadır.

batumPin
Batum

Gürcistan’da Şube Açmak

Türkiye’de var olan bir işiniz için Gürcistan’da şube açabilirsiniz. Tabi bunun içinde bazı işlemler yapmanız ve gerekli izinleri almanız gerekir.
-Gürcistan’da açılması planlanan ofisin/büronun faaliyette bulunabilmesi için, ofisin/büronun adresi yetkilisince hazırlanacak onay yazısı (noter onaylı)
-Şirketin Gürcistan’daki temsilcisi ya da müdür olarak atanan şahsın kimlik bilgileri, mesleği, adresi ve görev ve yetkisini belirten bir yazı.
-Şirketin kuruluşu ile ilgili Resmi Gazete ’de yayımlanan “Şirket Tüzüğünün” Gürcüceye tercümesi.

Gürcistan ‘da iş kurmanın avantajları

Gürcistan ‘da iş kurmak beraberinde bir çok avantaj getiriyor. Gürcistan yer altı kaynakları bakımından oldukça ideal bir ülkedir. İşsizlik çok fazla olduğu için işletmelerde çalışacak birçok insan bulunabilir. İşletmelerde ödenen maaşlar işlerin karlılığına göre düşük olduğundan daha fazla işçi çalıştırabilme imkânı vardır. Devlet dışarıdan gelen yatırımcıları çeşitli teşvik programları ile desteklemektedir. Ülkede çok fazla yetişmiş insan gücü olmadığından dışarıdan gelen teknik konularda deneyimli kişiler her zaman iyi muamele görür.

Gürcistan’da iş kurmak istediğinizde işlerinizi kolaylaştırmak adına Türkçe bilen bir avukat veya muhasebeci bulmanız önemlidir. Gürcistan ‘da iş yapmak isteyenlere aracılık hizmeti sunan firmaları da araştırmanız önerilir.

Gürcistan Devlet Resmi Sitesi

Gürcistan vatandaşı olmak için aranan şartlar nelerdir?

  • Gürcistan’da yaşama şartı vardır. Eğitim veya iş gibi sebeplerle Gürcistan ile bağınız varsa orada yaşıyorsanız başvuru hakkınız doğar.
  • İstenen evrakların Adalet Sarayına şahsen teslimi şarttır.
  • Vatandaş olmak isteyen kişinin sicili ve Gürcistan’da herhangi bir suça karışıp karışmadığı önemlidir.
  • 2 tane Gürcistan vatandaşı kefil bulunmalıdır.

İlkokul kayıtları ne zaman bitiyor 2022?

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın