Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler. İşte 11 Öneri

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren yiyecekler… Günlük yaşamın getirdiği stresler, yorgunluk, gelecek kaygısı ve kullanılan ilaçların beynimize verdiği zararlar ve hafızamızı zayıflattığı onlarca bilimsel çalışmayla ispat edilmiş durumda. Peki hangi yiyecekler hafızamızı güçlendirir?

Sağlıklı beslenmek ve vücudumuza vakit ayırmak artık olmazsa olmazlarımızdan. Öyle ki artık her organımızla ayrı ilgilenmeli hepsinin sağlığını düşünerek beslenmeli ve diyetler yapmalıyız.

Hafıza kaybı son yıllarda artışa geçti

Uzmanlar son yıllarda hafıza kaybı, unutkanlık şikayetlerinin 4 kat arttığını söylüyor. Buna etken olarak da fazla elektronik eşya kullanımı (televizyon, cep telefonu, bilgisayar), günlük stres ve uykusuzluk öne çıksa da en önemli unsurlardan biri de beslenme…

Uzmanlar “Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler” tavsiye ediyor

İşte size hafızayı kuvvetlendiren bazı yiyecekler;

1-) Zerdeçal: Kurkumin adı verilen etken maddesi ile zerdeçal, güçlü ve doğal bir antioksidan. Tarih boyunca tedavi amaçlı olarak kullanılmış olan bu kök bitkisi, beynin oksijenlenmesine, bilgiyi öğrenmenize ve işlemenize yardımcı olur.

2-) Çikolata: Evet yanlış duymadınız. Ancak gerçek bir çikolatadan söz ediyoruz. Yüksek kakao içeren bitter çikolata beyin reseptörlerini harekete geçiren endorfin salınımını artırır.

Hafızayı Güçlendiren YiyeceklerPin
Uzmanlar Bitter Çikolatayı Öneriyor

3-) Süt ve Süt Ürünleri: Yüksek düzeyde protein içeren organik süt ve süt ürünleri olan yoğurt, kefir, ayran gibi besinler hafızanızı kuvvetlendirir.

4-) Yeşil Yapraklı Sebzeler: Hafızayı güçlendiren yiyecekler denilince akla A ve K vitaminlerinden zengin ıspanak, karalahana, pazı, brokoli, roka, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler posa ve yüksek antioksidan içerikleriyle sadece beyni değil ‘ikinci beyin’ olarak nitelenen bağırsakları da destekleyen harika besinler. Stres azaltıcı etkileri mevcuttur. Kırmızı lahana Alzheimer riskini azaltan sebzeler arasında gösterilmektedir. Kırmızı soğanda bulunan fisetinin ise uzun dönemli hafızayı arttırdığı düşünülüyor.

ıspanakPin
Ispanak demir kaynağı

5-) Yaban mersini: Yaban mersini ve diğer koyu renkli çilek gibi meyveler, tıpkı yeşil yapraklı sebzeler gibi anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinin oldukça güçlü besinler. Antioksidanlar beynin yaşlanmasına ve nörodejeneratif hastalıklara zemin hazırlayan oksidatif strese karşı savaş açarlar. (Acıbadem resmi web sitesi)

6) Balık: Beynimizin yaklaşık yüzde 60’ı yağdan oluşurken beyin sağlığımız için özellikle yağlı balıklar da büyük önem taşıyor. Beslenme uzmanları özellikle somon, sardalya ve ton balığı gibi yağlı balıkların ızgara veya fırın şeklinde tüketilmesinin hafızayı güçlendiren yiyecekler grubunda değerlendirmiştir.

somonPin
Yağlı ve lezzetli bir balık türü Somon

7-) Kuruyemişler: Ceviz, badem, yer fıstığı gibi kuruyemişlerin beynimize sağladığı faydalar halk arasında da yaygın olarak biliniyor. Ancak bir noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bu kuruyemişleri çiğ olarak tüketmek gerekiyor.

kuruyemişPin
Çiğ kuruyemişler tüketin

😎 Yumurta: Mümkünse her gün kahvaltıda 1 adet yumurta tüketilmeli. B-6, B12 vitaminlerini, folik asit ve kolin gibi önemli besin öğelerini yumurtadan alabilirsiniz. Haşlanmış yumurta tercihiniz olmalı

9-) Lifli Gıdalar: Beyin ile bağırsak arasındaki ilişkiyi hafife almayın. Prebiyotik yiyeceklerin başında muz, domates, soğan ve mercimek bulunur. Prebiyotik yiyecekler yemenin aynı zamanda depresyon, stres ve kaygıyı azaltarak zihinsel sağlığa katkı sağladığı bilinmektedir.

10-) Kemik suyu: Kemik suyu bağışıklık sistemini ve beyin sağlığını destekleyebilecek bir başka besin. Kolojen ve hiyalüronik asit içeriğiyle kemik suyu, oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur. 

11-) Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı gibi orta zincirli yağlar (MCT) beyin için çok yararlıdır. MCT yağlar özel hastalıkların, epilepsinin tedavisinde de kullanılmakta ve olumlu sonuçlar göstermektedir.

Beyin Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Beynin performansı söz konusu olunca en önemli öğün kahvaltı olmalı. Kahvaltı alışkanlığı olmayan kişilerde konsantrasyon kaybı çok oluyor. Yalnızca kahve içmek uykuyu açsa bile vücuda enerji ve besin ögesi sağlanmıyor. Bilinen bir hata kahvenin ek başına hafızaya iyi geldiği sanılması. Üstelik kahve, daha sonra alınan bazı besinlerin vücutta kullanımına engel oluyor. Böylece kişi bir süre sonra kendini yorgun hissetmeye başlıyor. Ayrıca kahve, matematiksel ve mantıksal becerileri de olumsuz yönde etkiliyor. Yoğun bir güne başlarken; peynir, süt, yumurta gibi protein içeren besinlerden oluşan bir kahvaltı, şekerli çay ve simitten oluşan bir kahvaltıya kıyasla daha iyi sonuç alınmasını sağlıyor.

İlginizi çekebilecek bir başka konu: Yeni Araç Satışına Kısıtlama Geliyor. 5 bin KM ‘den önce satmak yasak!

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın