Havrita ‘ya erişim engeli geldi

Sokak köpeklerinin yerlerini gösteren uygulama Havrita ‘ya erişim engeli geldi. Son bir kaç gündür bu uygulama ile yerleri tespit edilen köpeklerin katledildiği ile ilgili çeşitli haberler vardı.

Havrita 'ya erişim engeli geldiPin
Havrita köpeklerin konumunu gösteriyordu

Son yıllarda artan köpek saldırıları sonucu bir girişimcinin başlattığı”Havrita” uygulamasına hayvan severler çok büyük tepki göstermişti. Havrita ise insanların kendisini koruması için bu uygulamayı yaptıklarını ve eleştirileri haksız bulduklarını dile getirmişlerdi.

Artan köpek katliamı Havrita ‘ya erişim engeli getirdi

Aralarında ünlü sanatçıların da olduğu bir grup sokak köpeklerinin bulunduğu bölgelerin işaretlendiği ve fotoğraflandığı, ‘başıboş köpek haritası’ olarak tanımlanan HaVrita adlı internet sitesi nedeniyle çok sayıda köpeğin öldürüldüğü iddiasında. Sitenin acilen kapatılmasını istediklerini sosyal medyadan dile getiriyorlardı. Kısa süre önce uygulamaya ve siteye erişim engeli getirildi.

HaVrita sahibi yeni girişleri durdurduk demişti

Havrita Başıboş Köpek Haritası’nın sözcüsü Avukat Devrim Koçak, uygulamaya yeni girişlerin durdurulduğunu söyledi. Kötü niyetli kişilerin katliam yapabileceklerini düşündükleri için uygulamaya kısa bir ara verdiklerini belirten Koçak, “Siteyi kuran kişi bu durumdan dolayı çok üzgün, o tamamen iyi niyetle vefat eden çocuklar ve sömürülen hayvanlar için bu işe girmiş kişi. Bu uygulamada kişiler giriş yaptıktan sonra bildirimler belediyeye yapılıyor. Belediyenin gelip olaya müdahale etmesi gerek, buradan da bir kamuoyu oluşturup 5199 sayılı kanunun insan hakları ve refahı temelli değiştirilmesini istiyoruz” dedi. Ayrıca site sahibi bugün itibariyle siteye yeni girişlerin durdurulduğunu bildirerek, ‘Kısa bir ara verdik’ notu paylaştı.

E-Devlet üzerinden ad-soyad değişikliği başvurusu

5/5 - (2 votes)
Yorum yapın