İkinci el araç satışlarında 6 ay 6 bin km kuralına uymayanlara şaka gibi ceza!

İkinci el araç satışında geçtiğimiz günlerde gelen düzenleme ile 6 ay ve 6 bin km sınırı gelmişti. Kurala uymayanlara verilecek ceza belli oldu. 8400 TL!

6 ay 6 bin km kuralıPin
2. el araç satışında kurala uymayanın cezası 8400 TL

Daha önce haberleştirdiğimiz İkinci el araç satışında 6 ay 6 bin km kararı Resmi Gazete’de kuralına göre artık galericiler sıfır otomobil alıp hemen satamayacak. Aracın satışı için öncelikle 6 ay geçmesi ve aracın en az 6 bin km yapması gerekiyor. Bugün ajanslara düşen haberlere bakılırsa bu kurala uymamanın cezası oldukça komik bir bedel. Kurala uymayan satıcıların 8400 TL ceza ödeyeceği belirtiliyor.

Araç piyasasının duayen ismi Emre Özpeynirci bu haberi attığı twit ile duyurdu.

Özpeynirci ayrıca yaptığı açıklamada; “Cezası 8400 TL‼️ 2.el ticareti yapan şirketlere getirilen 6 ay ve 6 bin km satmama yasağının cezası sadece 8.400 TL Perakende kanuna tabi olan düzenlemeye göre yetkili satıcılar için ceza 5 kata kadar çıkabilirmiş. Ama önemli olan noterlerin satışa izin vermemesi, reddetmesi.” ifadelerini kullandı.

6 ay 6 bin km ‘den önce araç devri mümkün değil

Noterlerin 6 aydan önce devire izin vermeyeceği belirtilirken 6 bin km konusunda da ekspertiz raporları dikkate alınacak. Bu durumlar aşılamadığı sürece sorun yok ancak yine de belirlenen cezanın neden bu kadar düşük olduğu merak konusu

KYK Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın