İlaç Katılım Payı Başvuru 2022

İlaç katılım payı, genel sağlık sigortasına sahip olan dar gelirli vatandaşlarımıza tanınan bir haktır. Peki bu katılım payını geri almak için nereye başvuru yapılmalı.. Detaylar yazımızda…

Yani herhangi bir hastaneye gittiğinizde ya da bir ilaç aldığınızda sizden kesilmiş olan paylarınızı geri alabilirsiniz. Bunun için genel sağlık sigortasına sahip olmanız yeterlidir. Devlet hastanelerinde muayene olduğumuzda ve eczanelerde ilaç satın aldığımızda ödediğimiz bir ilaç katılım payı ve muayene katılım payı söz konusudur. Belirlenen oranda tedavinin ve ilaçların ücretlerini karşılarsınız ve kalan kısmını devlet öder.

İlaç Katılım Payı Başvuru 2022Pin
İlaç katılım payını geri almak için şartlar

Sigortalı olarak çalışıyorsanız bu muayene katılım payı maaşınızdan kesilmektedir. Eğer herhangi bir sigortanız yoksa eczaneye gidip ilaç aldığınız zaman ücret kesilir. İlaç katılım payı adı altında muayene ücreti sizden alınmaktadır.

Sağlık raporu ile belgelendirilmek koşuluyla SUT eki “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi” nde yer alan hastalıklarda, listede belirtilen ilaçlardan katılım payı alınmaz. Bunun dışındaki ilaçlardan katılım payı alınır.

Ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için ilaç bedelinin Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10’u, diğer kişiler için %20’si oranında katılım payı alınır.

Hangi şartlarda ilaç katılım payını geri alabilirsiniz?

Muayene katılım payını geri alabilmek için tek şart genel sağlık sigortalı (GSS) olmanızdır. Dolayısıyla bu haktan yararlanmak istiyorsanız önce genel sağlık sigortanızı açtırmanız gerekir. Bunun için de ilçenizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurusu yapmanız gerekir. Herhangi bir işte çalışmıyorsanız, sigortanız ve bağ-kurunuz yoksa veya emekli değilseniz sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamazsınız.

Genel sağlık sigortası hesaplamaları sonucunda ücretsiz GSS onaylanırsa sağlıktan ücretsiz yararlanırsınız. Bu durumda da ilaç katılım payı için de hak kazanırsınız.

Daha fazla bilgi için ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer yazımıza Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir 2022 ? göz atabilirsiniz.

Oyla post
Yorum yapın