Kanada’da yaşamak. Kanada’da asgari ücret ne kadar? 2022

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Kanada hakkında bilgiler sunacağız. Kanada’da yaşamanın avantajları ve dezavantajları? Kanada’ya nasıl yerleşilir? Kanada’da maaşlar ne kadar? Kanada’da asgari ücret ile yaşanır mı? Kanada’da hangi işler yapılır? gibi sorulara cevap vereceğiz

Kanada nerede?

Kanada ülkesi Kuzey Amerika’da yer alan bir ülkedir. 10 eyalet ve üç bölgeden oluşan Kanada, Büyük Okyanus’tan Atlas Okyanusu’na ve kuzeyde Arktik Okyanusu’na kadar yaklaşık 9,98 milyon km²’lik bir alanı kaplar. Kanada, yüz ölçümü bakımından dünyanın Rusya’dan sonra en büyük 2. ülkesidir.

kanada'da asgari ücretPin
Kanada’nın konumu

Kanada Hakkında Özet Bilgiler

Nüfus: 38 Milyon
Konum: Kuzey Amerika
Başkent: Ottawa
Asgari ücret: Saatlik 15 CAD (Kanada Doları)
Öğretmen maaşı: 6000$
Et fiyatı: 10-12 $
Dil: İngilizce ve Fransızca

Bu arada 1 USD = 1,28 CAD gibi bir ücret yapıyor. Kanada’da asgari ücret ile geçinmek bile zor olmayan bir durumdur.

Kanada’da kiralar ne kadar?

Kanada genelinde ortalama kira bedeli 1800 CAD olarak belirlenmiştir. Kanada’da kiraların en yüksek olduğu eyalet Ontario iken kira oranlarının en düşük olduğu eyaletler ise Saskatchewan ve Newfoundland ve Labrador eyaletleridir. Kiraların düşük olduğu bölgelerde Kanada’da asgari ücret alanlar dahi rahatlıkla yaşam sürmektedir.

Kanada’ya nasıl yerleşilir?

Kanada’ya önce gidip keşif ve yaşam/çalışma koşulları incelenip daha sonra göçmen başvurusu yapılabilir. Bunun dışında hiç gitmeden direkt başvuru da yapabilirsiniz.

Kanadaya en kolay nasıl göç edilir?

Önce öğrenci vizesi ile gidip Kanada’da yaşam hakkında daha fazla şey öğrenebilir ve daha sonra göçmenliğe başvurabilirsiniz. Bir iş ayarlayarak çalışma izni alıp daha sonra göçmenliğe başvurabilirsiniz. Kanada’ya göçlerin önemli bir kısmı kaçak geçişlerle yapılsa da bu ilerisi için sıkıntılı süreçler doğurabilir.

Kanada’da iş imkanları nasıldır? Kanada’da hangi işler yapılır?

Kanada’da iş olanağı en iyi işler arasında elektrik şebekesini kuran onaran bakımını yapan sistem elektrikçileridir. Aylık ortalama maaşları 6500 doları bulmaktadır. Bunun yanı sıra Tır şoförler, garsonlar, hizmet sektöründe bir çok alanda göçmenler çalışmaktadır. Kanada’da asgari ücret saatlik 15 CAD iken bu saydığımız meslekleri yapanlar oldukça refah içinde yaşamaktadırlar.

Pin
Vancouver Işık Kutlama Festivali

Kanadaya yerleşmek kolay mı?

Kanada’ya yerleşmenin en kolay yolu göçmen programları üzerinden başvuru yapmaktır. 2021 yılında Kanada’da en çok göçmen alımı yapılan programlar Express Entry, Provincial Nominee (PNP) ve aile sponsorluğu olmuştur.

İngilizce biliyorsanuz Express Entry hakkında detaylı bilgi burada : https://www.immigration.ca/create-online-express-entry-profile

Kanada’dan vatandaşlık alma şartları nelerdir?

 • Daimi oturum sahibi (Permanent resident) olmak.
 • 5 yıllık dönemin 3 yılının Kanada’da geçmesi.
 • Kanada’da yaşam hakkında yazılı testi geçmiş olmak.
 • İngilizce veya Fransızca dil bilgisinin ispatlanması

Kanada aynı zamanda yatırım ile vatandaşlık vermektedir. Bunun için paralı vatandaşlık hakkı alacak kişilerin en az 800.000 CAD birikime sahip olduklarını göstermeleri gerekmektedir. Başvuru sahipleri Kanada’da en az 400.000 CAD değerinde yatırım yaparak sınırsız oturum izni almaya hak kazanırlar.

Diğer bazı koşulları da şöyle sıralayabiliriz;

 • Kanada’da doğmuş olmak
 • Kanada Vatandaşlık Yasası’nda yapılan değişikliklere uygun profilde bulunmak
 • Anne veya babası Kanada vatandaşı olan kişiler
 • Kanada’ya göçmenlik programına dahil olarak Kanada’da belirli süre yaşamak
 • Kanada’da belirli bir süre oturum izni ile ikamet edenler
 • Bir Kanada vatandaşı ile evli olan kişiler
 • Kanada’ya sığınma talebinde bulunan bireyler

Yukarıdaki bazı koşullarda bireyler direkt olarak Kanada vatandaşı sayılmazlar ancak Kanada vatandaşlığı için başvuru yapma hakkına sahip olurlar. 

Kanada vatandaşlık başvurularında aşağıdaki kriterler değerlendirilmektedir:

 • Kanada’da oturum iznine sahip olmak
 • Kanada’da ikamet edilen süre
 • Gelir vergisi beyanı
 • Yabancı dil seviyesi (İngilizce ve Fransızca)
 • Başvuru sahibinin Kanada’yı ne kadar iyi tanıdığı
 • Kanun ihlalinde bulunup bulunulmadığı

Kanada oturum iznine sahip bireylerin vatandaşlık başvurusunda bulunabilmeleri için toplamda 5 yıllık oturum iznine sahip olmaları ve bu 5 yıl içerisinde en az 3 yıl boyunca Kanada’da ikamet etmiş olmaları gerekmektedir. Kişiler Kanada’da oturum izni sahibi olarak kurallara uygun bir hayat yaşamış olmalılardır. Göçmenliğe veya oturum iznine aykırı davranışlar göstererek herhangi bir işlem geçirmemiş olmaları gerekmektedir.

Bir önceki makalemizi incelemek ister misiniz? UYAP Vatandaş Portal Girişi Nasıl Yapılır?

Evlilik Yolu ile Kanada’da Vatandaşlık Alma

Kanada vatandaşı ile evlenerek doğrudan vatandaşlık hakkı elde edilememektedir. Kanada vatandaşı olan eş, Türkiye’deki eşin sponsoru olarak bir Kanada vize türü ile oturum izni almasını ve ülkeye yerleşmesini sağlamaktadır. Bu süreçte 3 yıllık bir zaman dilimi için sponsor olan eş partnerinin bu süre boyunca tüm masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamak zorundadır.

Evlilik yoluyla Kanada’da vatandaşlık alma şartlarından biri de öncelikle vize başvurusu ile aile birleşimi gerçekleştirecek bireylerin her ikisinin de 18 yaşından büyük olmasıdır. Ayrıca bu süreçte her türlü belge ile Kanada Hükümeti’ni evliliğin gerçek olduğuna inandırmak gerekmektedir.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın