Kolay Schengen vizesi veren ülkeler 2022

Tatil planı yapanlara özel kolay vize alabileceğiniz yerleri merak edenlere bu haber. Kolay Schengen vizesi nasıl alınır?. İşte hem tarihi ve turistik güzellikleri ile ön planda olan hem de fazla zorlanmadan vize alabileceğiniz ülkeler…

Neden Schengen vizesi

Tatil planları yaparken Türk vatandaşları olarak en fazla zorlandığımız konulardan birisi “vize sorunu”. Öyle ki tatil yapacağımız bölgelerin bile değişmesine sıklıkla neden olabiliyor. Schengen vizesi ise kolayca dileğiniz Avrupa ülkesine seyahat etmenizi sağlar. Kolaylıkla Schengen vizesi alabileceğiniz ülkeleri sıraladık…

1-Yunanistan üzerinden kolay Schengen vizesi almak

Diğer bir çok Avrupa ülkesine kıyasla ekonomik darboğazda olan Yunanistan, vize işlemlerini nispeten kolaylaştırdı. Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almak için en çok tercih ettiği ülkelerin başında Yunanistan geliyor. Yunan adalarına giden tatilciler, Yunanistan’dan kolay Schengen vizesi alabiliyor.

kolay schengen vizesiPin
En Kolay vize verenlerden biri Yunanistan

2-İtalya

Türk vatandaşlarının kolay Schengen vizesi alabildiği ülkelerden biri de İtalya’dır. Koronavirüs sürecinden sonra turizm gelirlerini arttırmak isteyen İtalya, vize işlemleri sırasında çok fazla zorluk çıkarmamaktadır. Ancak yine de bu durum elinizi kolunuzu sallayarak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz anlamına gelmez. Vize başvurularında Schengen kriterleri uygulanır ve eksik ya da hatalı belgelerle yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmez

3-Litvanya

Baltık Ülkeleri’nden Litvanya yer alıyor. 2018 yılı verilerine göre Litvanya en kolay Schengen vizesi veren ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. O dönem Litvanya üzerinden yapılan kısa dönem Schengen başvurularının sadece % 2 si olumsuz değerlendirilirken başvuruların % 98 i olumlu sonuçlandı

4-Polonya

Orta Avrupa ülkesi olan Polonya da en kolay Schengen vizesi veren ülkeler arasında. Polonya üzerinden başvuranların % 97’si olumlu dönüş alırken; % 3’ü olumsuz dönüş aldı.

5-Çekya

Çekya başvuruları ise % 95.3’lük olumlu geri dönüş oranı aldı.

6-İspanya

Evraklarını eksik tamamlayıp, İspanya seyahati boyunca yetecek kadar parayı banka hesabında gösteren kişiler İspanya Schengen vizesini kolaylıkla alabilmektedir.

Estonya,Polonya,Çekya, Slovakya,Letonya,Lüksemburg gibi ülkelere vize başvurusu az olmakta ülkeler turizm sektörünü geliştirmek adına diğer ülkelere nazaran daha kolay vize vermektedirler. Bu ülkelerden en çok zorlanacağınız Lüksemburg. Bu ülke sıkı göçmen politikasıyla en zor vize alınabilecek yerlerden birisi olarak göze çarpıyor.

schengen ülkeleriPin
Schengen ülkeleri

Schengen ülkeleri hangileridir?

Schengen’e üye ülkeler aşağıda aşağıda listelenmiştir.

Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Macaristan, Letonya, Danimarka, Litvanya, Lüksemburg, , Polonya, Portekiz, İsveç, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Malta.

Görüldüğü gibi 21 ülke Schengen vizesine tabii olarak işlemlerini yürütmektedir. Schengen vizesi aldığınızda bu ülkeler arasında rahatlıkla gezebilirsiniz.

Schengen vize evraklar nelerdir?

  • Vize Başvuru Dilekçesi.
  • 2. Vize Ücreti Dekontu.
  • Kimliğinizin Fotokopisi.
  • Schengen Vizesi Başvuru Formu.
  • Biometrik Fotoğraf, 2 Adet.
  • Güncel Pasaportunuz ve Eski Pasaportlarınız.
  • Daha Önce Alınmış Schengen Vizelerinizin Fotokopileri (Varsa)
  • 8. Uçak ve Otel Rezervasyonu.
  • Seyahat Sigortası.
  • Seyahat Masrafları Karşılayabilecek Finansal Yeterlilikte Olduğunuzu Kanıtlamaya Yarayacak Belgeler

Schengen vizesi nedir kimlere verilir?

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden herhangi birine seyahat edenlerin seyahat başına turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vizedir. Schengen vizesi Avrupa için en yaygın vizedir.

Kolay Schengen vizesi veren ülkeler

Yunanistan, Litvanya, Estonya, Letonya gibi ülkeler görece daha kolay Schengen vizesi vermektedir.

Detaylı İngilizce kaynak için tıkla

Kolay Schengen vizesi ücreti ne kadar?

Schengen vize ücreti 80 Euro’dur. Ancak bu tutar sadece Konsolosluk harç bedelidir. Konsolosluk harç bedeline ek olarak anlaşmalı kurumların 25-30 € arasında değişen servis ücreti, talep edilmesi halinde alınacak olan ekspres, vip gibi katma değerli servislerin ücreti ve yine danışmanlık hizmeti veren seyahat acentelerinin servis ücreti eklenebilmektedir.
İstisnai durumlar dışında kolay Schengen vizesi başvuruları doğrudan konsolosluklara yapılamazken schengen vizesi ücreti anlaşmalı kurumların servis bedellerini de ödeyecek olduğunuz ücretler olarak belirlemelisiniz. Schengen vizesi ücreti güncel bilgileri için EAGVS müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz.

TİTCK ile E-Devlet’de Nöbetçi Eczane Sorgulama Dönemi

Çocuklar için Schengen vize ücreti ne kadar?

12 yaş altı vize başvuru sahipleri 80 Euro tutarında ki konsolosluk harç bedelinden muaf tutulmaktadır. Hizmet yüklenici kurumlar ise istisnai durumlar dışında bir servis bedeli muafiyeti tanımamaktadır.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın