Koşulsuz iade dönemi 1 Ekim 2022 ‘de sona eriyor

Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada internetten alınan bazı ürünlerde koşulsuz iade döneminin 1 Ekim ‘de sonlandırılacağını ifade etti. Hangi ürünlerde koşulsuz iade dönemi sona erecek?

Koşulsuz iade dönemiPin
Ticaret Bakanı Mehmet Muş

Ticaret Bakanlığı‘nın duyurusunda internet üzerinden alınan cep telefonu, bilgisayar, tablet ve akıllı saat ürünlerinde koşulsuz iadenin sona ereceğini açıkladı. Karar 1 Ekim 2022 ‘den sonra yürürlüğe girecek.

Koşulsuz iade dönemi nasıl işliyordu?

Ticaret Bakanlığı, internet üzerinden alışverişi kapsayan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. İnternet alınan bir çok ürün grubunda koşulsuz iade olanağı mevcuttu. Örneğin aldığınız bir cep telefonunu kargo tesliminden sonra beğenmemek gibi bir mazeretle dahi iade edebiliyordunuz. Artık bu dönem sona eriyor.

Koşulsuz iade hakkı, tüketicinin herhangi bir neden belirtmeden iade yapabilmesi anlamına gelmekte olup, ayıplı ya da yanlış ürün yollanması gibi durumlar koşulsuz iade kapsamına girmemektedir. Bu gibi durumlarda iade hakkı devam edecektir.

Hangi ürünlerde koşulsuz iade dönemi bitiyor?

Açıklamaya göre internetten alınan cep telefonu, tablet, bilgisayar, akıllı saat ürünlerinde 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle koşulsuz iade hakkı sonlandırılıyor.

İade Kargoyu da tüketici ödeyecek

Düzenlemeye göre satıcı ön bilgilendirmede yer vermesi halinde bir malın iadesi yapılırken iade kargo bedeli artık tüketici tarafından karşılanmak zorunda olacak.

Sosyal Konut Projesinin Detayları Açıklandı

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın