KPSS 2022 Sınavı saat kaçta? Kpss 2022 sınavına neler götürülecek?

Kpss 2022 sınavı KPSS) genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumları 31 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek. 6-7 Ağustosta yapılacak oturumlarla tamamlanacak. Milyonları bulan başvuru sonucu adaylar birbirleriyle yarışacak. Adayların merak ettiği sorulara bu başlık altında cevap vermeye çalışacağız. Sınava neler götürülmeli? Sınav salonuna en son kaçta girebilirim? Kimler sınava alınmayacak? Sınava neleri sokamayız? Sınava kalem silgi ve su götürülecek mi?

Kpss 2022 sınavı ne zaman ve saat kaçta?

Genel yetenek ve genel kültür oturumu saat 10.15’te başlayacak. Sınavda 120 soruya karşılık adaylara 130 dakika süre verilecek. Eğitim bilimleri oturumu ise saat 14.45’te başlayacak. Adaylara 100 dakika süre verilecek ve 80 soru yöneltilecek.

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra, öğleden sonraki oturumlarında ise saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Kpss 2022 sınavına girerken gerekli belgeler

Sınav salonuna girerken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler

-Sınav giriş belgesi

-TC kimlik numarası bulunan kimlik kartı veya süresi dolmamış pasaport

KPSS sınavı ne zaman 2022?

07 Ağustos 2022 tarihinde uygulanacak olan 2022KPSS Lisans Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturumu için adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

2022-KPSS lisans alan bilgisi 1. oturumu (kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri) 6 Ağustos’ta saat 10.15’te; alan bilgisi 2. oturumu (hukuk, iktisat, maliye) aynı gün saat 14.45’te; alan bilgisi 3. oturumu (işletme, muhasebe, istatistik) 7 Ağustos saat 10.15’te düzenlenecek.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 14 Ağustos’ta saat 10.15’te; ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı ise 14.45’te yapılacak.

Sınava girerken yanımızda bulunmaması gereken eşyalar nelerdir?

Sınava girerken kalem, silgi, peçete gibi eşyalar ÖSYM tarafından adaylara sunulacağından bu eşyaların getirilmemesi gerekmektedir. Ayrıca;

  • Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, metal para, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,
  • Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,
  • Kesici, delici ve silah niteliğindeki herhangi bir eşya
  • kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük,dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,
  • Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,
  • İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarlagelmeleri kesinlikle yasaktır.

Tüm bu kurallara uymayan adaylar sınav salonuna alınmayacaktır. Bu hususlara çok ama çok dikkat edilmelidir.

Kpss sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Adaylar sınav sonuçları için 2 Eylül’ ü bekleyecek. ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre bu tarihte sınav sonuçları duyurulacak.

KPSS sınavı giriş belgesi nasıl alınır?

Sınav giriş belgeleri, “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden edinilebilecek.

kpss 2022Pin
Sınav giriş belgesi alma ekranı 1

Yukarıda belirtilen adrese girdiğinizde karşınıza bu ekran çıkacak ve çerçeve içine alınıp ok ile işaretlenmiş alana tıklayacaksınız. Ardından aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır.

Pin
Kpss Sınav giriş belgesi alma 2

Bu ekranda ile 1. kısıma TC kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor. 2. kısıma ÖSYM şifrenizi yazacaksınız. Ardından “giriş yap” diyerek Kpss 2022 sınav giriş belgenize ulaşacaksınız.

2022 KPSS sınavları ve tarihleri

KPSS 2022 ne zaman?

2022 KPSS tarihleri belli oldu. 2022 yılında gerçekleşecek Kamu Personeli Seçme Sınavı tarihleri şu şekilde:

KPSS Lisans (GY,GK/EĞT.B) 31 Temmuz,

KPSS Lisans (Alan Bilgisi) 6-7 Ağustos,

KPSS ÖABT 14 Ağustos,

KPSS Önlisans 2 Ekim,

KPSS Ortaöğretim 6 Kasım,

KPSS DHBT 27 Kasım

Listede de görüldüğü üzere 2022 takvim yılı içerisinde 6 adet KPSS sınavı yapılacak ve milyonlarca aday sınavda başarılı olmak için ter dökecek. Yazımızı dikkatlice okuyarak sınavlarınız hakkında bilgilere ulaşabilir ve olası bir mağduriyetinizin önüne geçmiş olursunuz.

Ayrıca KuveytTürk personel alım ilanı için inceleyebilirsiniz

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın