Kronik hastalığı olan ihtiyaç sahiplerine aylık 3 bin 375 TL yardım başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi kronik hastalığı olanlara sosyal yardımlara devam ediyor. Bu kapsamda bazı hastalığı olanlara aylık 3375 Türk Lirası yardım yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “sosyal yardım programları” kapsamında vatandaşlara maddi destek vermeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi, hastalığı nedeniyle çalışamayan kişilere yapılan yadım 12 ay boyunca aylık 3 bin 375 TL yardım alabiliyor.

Tüberküloz, Silikozis ve SSPE maddi yardımPin
Tüberküloz, Silikozis ve SSPE hastalığı olanlarda maddi yardım

Kronik hastalığı olan ve Silikozis hastası olanlara yardım

Proje kapsamında yapılan kronik hastalık yardımı, tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için geliştirilmiş düzenli nakdi yardım programıdır. Bu kapsamda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafınca onaylanmış Halk Sağlığı Yönetim Sisteminden hastalık bilgileri alınan kişilere her ay 3 bin 336 TL sosyal yardım parası verilmektedir.

Silikozis hastalık yardımı ise, Silikozis hastalarına yapılan ödemelerdir. Bu yardım, Silikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünü en az % 15 oranında kaybedenlere verilmektedir. Bu çerçevede 3 bin 375 TL sosyal yardım parası verilmektedir.

Silikozis nedir?

Silikozis, aşırı miktarda silika tozu nefes alma yoluyla vücuda alınması sonucu akciğer rahatsızlığıdır. İlerleyici bir durum olan bu rahatsızlıkta genellikle öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkar. Pnömokonyoz olarak tanımlanan bir grup hastalık içerisinde bulunan silikozis rahatsızlığı iş ortamında bulunan çevresel faktörlerden kaynaklanır. Çeşitli toz partiküllerinin soluk alıp verme sırasında akciğerlere ulaşması bu organın dokusunda hasara yol açarak rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. 

kronik hastalığı olanPin
Silikozis doğrudan akciğeri etkiler

Nasıl Başvuru yaparım?

Başvurularınızı şahsen bölgenizdeki Aile Sosyal Politikalara bağlı kuruma veya e-devlet üzerinden “Sosyal Yardım” bölümünden online olarak yapabilirsiniz.

Bir diğer sosyal yadım içerikli haberimiz VEFA Projesi (Yaşlı Evde Bakım) Başvuruları 2022 inceleyebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın