Merkez Bankasından süpriz faiz indirimi!

Son dakika!. Merkez bankasından süpriz faiz indirimi geldi. MB bugünkü PPK toplantısı sonrası 100 puan indirime giderek faizi %13 e düşürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizi 100 baz puan indirimle yüzde 13 seviyesine düşürdü. PPK metninde karara ilişkin olarak “Kurul, makroihtiyati politika setini, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarla daha da güçlendirmeye karar vermiştir” değerlendirmesi yapıldı.

faiz indirimiPin
Merkez Bankasından süpriz faiz indirimi

Merkez Bankasından süpriz faiz indirimi sonrası Dolar/TL 18’i aştı

Karar öncesi 17.96 Türk Lirası seviyesinde olan dolar kuru, gelen faiz indirimiyle 18.11 TL seviyesine kadar yükseldi. 7 ay sonra gelen süpriz faiz indirimi kararı sonrası piyasalarda ciddi hareketlilik söz konusu.

Cumhurbaşkanı kabine sonrası faiz hakkında konuşmuştu

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu iktidar faizi artırmayacaktır. Biz faizi düşürmeye devam edeceğiz.” mesajını vermişti. Merkez Bankası’nın faiz kararı, bu doğrultuda gerçekleşti.

TCMB resmi sitesinden kararı böyle duyurdu:

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir.  Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

2021 Eylül ayında başlayan faiz indirimi sürekli devam ederek en son ocak 2022 de yüzde 14 e kadar indirilmişti. Şubattan Temmuz dönemine kadar sabit bırakılan politika faizi Ağustos ayı toplantısında 100 baz puan daha düşürülerek %13 seviyesine indirilmiş oldu.

Karar sonrası bazı ekonomistlerin sosyal medya mesajları karara adeta isyan dedirtti.

Özgür Demirtaş kararı sosyal medyadan “Delilik: Aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemektir” diye açıklama yaptı.

Dolarla ilgili en sert tahminleri yapan ekonomistlerden Selçuk Geçer ise “Dolar 20 TL. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

Alınan kararın ardından geçtiğimiz kış dönemindeki gibi dövizde yaşanabilecek sert hareketler olup olmayacağı merakla bekleniyor.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın