Milli pasaportlar 25 Ağustos’da üretimde

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yerli ve milli pasaportların 25 Ağustos’ta üretilmeye başlanacağını açıkladı. Üretilecek Milli pasaportlar, holografik şerit, metamorfik desen, hayalet resim gibi özellikler bakımından şimdiye kadar üretilmiş en güvenli pasaport olacak.

Yerli ve Milli pasaportPin
Üretim 25 Ağustos’da

Milli Pasaport açıklaması Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden geldi

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmaların tamamlandığı belirtilerek, “Yerli ve milli pasaportumuzun 25 Ağustos itibarıyla üretimine başlanacaktır. Yerli ve milli olmasının yanında holografik şerit, hayalet resim, harflerle oluşturulan portre fotoğraf, metamorfik desen gibi birçok özellikle de dünyanın en güvenli pasaportu olma özelliğine sahip olacaktır” bilgisi verildi.

Korona virüs yasakları sonrasında oluşan uluslararası seyahat talepleri sonucunda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pasaport talebinde olağanüstü artış görüldüğü belirtilen açıklamada şu sözler yer aldı:

“Küresel ölçekli tedarik zincirinin bozulması nedeniyle pasaport üretiminde kullanılan çip ve diğer malzemelerin temininde tüm dünyada sorunlar yaşanmaktadır. Uluslararası basında yer alan haberlere göre, ABD, Fransa, Avustralya, İngiltere, İsrail, Norveç ve Kanada gibi ülkeler başta olmak üzere pasaport temininde sorunlar yaşandığı ve buna bağlı olarak pasaport randevusu ve pasaport teslim sürelerinin uzadığı, bazı ülkelerde bu sürenin altı ayı geçtiği görülmüştür.”

Hususi pasaportların geçerlilik süresi 5 yıldan 10 yıla uzatıldı

Hususi pasaportların (yeşil) kullanım süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarıldığı belirtilerek, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce bugün itibarıyla 76 milyon 842 bin kimlik kartı, 8 milyon 811 pasaport, 17 milyon 343 bin sürücü belgesi, 41 bin özel güvenlik kimlik kartı ve 30 bin fahri trafik müfettiş kartı basılarak ülkemizin en uzak noktasındaki vatandaşımıza en geç 3 gün içinde teslim edilmiştir” sözlerine yer verildi.

yeşil pasaportPin
Yeşil pasaportların süresi uzatıldı

Pasaport harçlarına geleceği söylenen devasa zam yalanlandı

Geçtiğimiz günlerde haberini de yaptığımız pasaport, ruhsat ve diğer değerli kağıtların harç miktarlarını belirleme yetkisinin TRT Haber‘de yer alan açıklamasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait olduğuna işaret edilen paylaşımda, şunlar kaydedildi:

“Yılbaşında belirlenecek olan pasaport harçlarını, 4 ay öncesinden Halk TV ve Karar gibi yayın organlarınca fahiş tahminlerde bulunarak manipülasyon yapılmak ve vatandaşlarımızı gereksiz yere paniğe sevk ederek başvurularda yoğunluk oluşturulmak istenmektedir. Manipülatif amaçlı bu tür ciddiyetten ve toplumsal sorumluluktan uzak haberlere itibar edilmemelidir.”

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın