Randevu sınırlaması – 1 ayda en fazla 3 kez randevu alınabilecek

Sağlık Bakanlığı’nın bir süredir yoğunlaşan ve talebi karşılayamayan sağlık hizmetleri konusunda randevu sınırlaması gibi çok tartışılacak bir karar aldığı yönünde iddialar gündemde…

T24’ün haberine göre hastalar artık devlete bağlı sağlık kuruluşlarından 1 ayda en fazla 3 kez randevu alabilecek.

Sağlık Bakanlığı, muayene randevularına aylık kota getirdi. Doktorlar Ergün Demir ile Güray Kılıç, vatandaşlara “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” mesajları gönderilmeye başladığını aktardı.

randevu sınırlamasıPin
MHRS’den çekilmiş bir görüntü

Devlet Hastanelerinde 1 ayda en fazla 3 randevu sistemi

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerinin bilgi işlem merkezleri ve bilgisayar firmalarına bilgi verildiği iletti. Doktorlar, “Kronik hastalığı olan ve takip edilmesi gereken hastalar, engelli ve kanser hastaları bu durumda ne yapacaklar?” diye sordu.

Söz konusu uygulamanın neden yapıldığına ilişkin Sağlık Bakanlığı yetkililerinin ise bir açıklama yapmadığı belirtildi. 

Muayene randevularına kota getirilmesine tepki gösteren Dr. Demir ve Dr. Kılıç, hastalara da mesaj iletildiğini kaydederek, şöyle dedi:

“Kamu üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında muayene ve ameliyat randevusu alamayan veya çok ileri tarihlere alabilen vatandaşlara, Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama ile randevuya kota uygulaması getirdi. Randevu için müracaat eden vatandaşlara ‘30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz’ mesajları göndermeye başladı.”

Muhalefetten randevu sınırlamasına ilk tepki

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, söz konusu uygulamaya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ekleyerek tepki gösterdi. Emir, şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Bakanlığı, muayene randevularına aylık kota getirdi. Kronik hastalığı olan ve takip edilmesi gereken, engelli hastalar ve kanser hastaları ne yapacak? Hani sağlıkta çağ atlayıp devrim yapmıştınız?”

İBB Yurt Başvuru Sonuçları Açıklandı 2022

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın