Rekabet Kurumundan Nuh ‘un Ankara Makarnasına soruşturma

Nuh ‘un Ankara Makarnasına Rekabet Kurulundan soruşturma… Rekabet Kurulu son günlerde sık sık medya bilgilendirmeleri yaparak bir çok kuruma soruşturma açtığını kamuoyuyla paylaştı.

Nuh 'un  Ankara MakarnasıPin
Makarna Çeşitleri

Nuh ‘un Ankara Makarnası kime ait?

Nuh‘un Ankara Makarnası‘nın kurucularından Nuh ve Ahmet Eskiyapan kardeşler 1930’larda Kayseri’den Ankara‘ya göç ediyor ve 1942’de bakkaliyecilikle atılıyor ticaret hayatına. 1956 yılında Eskiyapan Ailesi tarafından kurulan Nuh’un Ankara Makarnası San. Tic. A.Ş. bünyesindeki makarna markasıdır. 1961 de Nuh Eskiyapan ‘ın anısına markanın ismi Nuh‘un Ankara Makarnası olarak değiştiriliyor.

Rıfat Hisarcıklıoğlu Nuh ‘un Ankara Makarnası’nın sahibi mi?

Hisarcıklıoğlu firmanın tamamına sahip olmasa da firmanın ortağı olduğu biliniyor.

“Hisarcıklıoğlu eleştirdi, soruşturma geldi”

Geçtiğimiz günlerde TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, günceme dair açıklamalarda bulunmuştu. Özellikle Merkez Bankası’nın tutumlarını ve kararları eleştiren Hisarcıklıoğlu, kredi bulma konusunda firmaların sıkıştırıldığını ve zorla döviz satışına yöneltildiğine dair iddiaaları doğrular nitelikte açıklamalarda bulunmuştu

rıfat hisarcıklıoğluPin
Rıfat Hisarcıklıoğlu

Rekabet Kurulu’nun yaptığı açıklama

Kurul resmi sitesi rekabet.gov.tr ‘den firma ile ilgili soruşturma açıklaması yaptı. Kurul şu ifadelerle soruşturma açıldığını açıkladı:

Nuh’un Ankara Makarnası Sanayi Ticaret A.Ş.’nin ve distribütörlerinin, alıcıların yeniden satış fiyatını belirlemeye yönelik eylemleriyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. 

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 07.07.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak; Nuh’un Ankara Makarnası Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İs-Ra Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına 22-32/518-M sayı ile karar verdi.

Kripto piyasasından önemli haberimiz- Kripto Fest 2022 İstanbul ‘da

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın