Rusya’da uluslararası ödemelerde kripto dönemi başlıyor

Şubat ayından beri Ukrayna ile çatışma halinde olan Rusya, yaptırımlar nedeniyle uluslar arası ödemelerde kripto dönemini başlatmak üzere.

Gelen son bilgilere göre çalışmalarda son aşamaya gelindiği açıklanırken, Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, mevcut koşullar altında uluslararası ticarette kripto para birimlerinin kullanılması gerekliliği üzerine hazırlanan yasa tasarısı üzerinde mutabık kaldı. 

kripto dönemiPin
Rusya’da kripto para ödemeleri yakında başlayabilir

Kripto dönemi start alacak. Rusya eksiden karşıydı ancak…

Geçtiğimiz yıllarda Rusya kripto paralara karşı oldukça mesafeliydi. Hatta kripto paralara karşı alınan kararlarla gündeme gelen ülke Ukrayna savaşından sonra farklı düşünmeye başladı.

Rus haber ajansı Tass’ın haberine göre Rusya Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası, uluslararası ticaret anlaşmalarında Bitcoin başta olmak üzere kripto para ödemelerine izin veren bir yasa tasarısı üzerinde anlaşma sağladı.

Rusya, 2020 yılında kripto paraların ödeme işlemlerinde kullanımını yasaklayan bir tasarıyı yasallaştırdı. Bu yılın başlarına kadar kripto para sistemine mesafeli bir yaklaşıma sahip olan Rusya, Ukrayna’ya müdahalesinin ardından kripto paralara karşı tavrında da bir değişikliğe gitti. 

Bu süreçte dijital ruble çalışmalarının hızlandırılması, enerji konusunda sorun yaşamayan bölgelerde Bitcoin madenciliğinin desteklenmesi ve son olarak dış ticarette kripto paraların kullanımı konusunda anlaşma sağlanması, Rusya’nın kripto paralara karşı bakış açısını değiştirdiğini gösteriyor. Bunun en büyük nedeni ise şüphesiz Rusya yönelik yapılan ekonomik yaptırımlar.

İran’da benzer bir sürece dahil olmuştu

Uzun süredir ABD ve AB ‘nin çeşitli yaptırımlarına maruz kalan İran hükümeti de kripto para ile bu ambargoları aşmayı gündemine almıştı. İran ithalat ödemelerinde Bitcoin kullanımını yasal hale getirdi ve hatta Ağustos ayında 10 milyar dolarlık ithalat işlemi, kripto para kullanılarak gerçekleşti. Bunun yanında İran, bu hafta kripto riyali olarak adlandırdığı merkez bankası dijital para birimi denemelerine başlayacağını açıkladı.

Aliye Üster Vakfı Yüksek Lisans ve Doktora Bursu

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın