Sabancı Vakfı Burs Başvuruları Devam Ediyor

Türkiye’nin en köklü ailelerinde Sabancılara ait Sabancı Vakfı bu yılda öğrencilere burs imkanı sunacak. Sabancı Vakfı bursu nasıl alınır, şartlar nelerdir? Tüm bu soruların cevabını hazırladık.

Sabancı Holding bünyesinde bulunan vakıf 1974 senesinde kurulmuştur. Adını Hacı Ömer Sabancı’dan alan vakfın tam adı Hacı Ömer Sabancı vakfına kısaca VAKSA veya Sabancı Vakfı denmektedir. Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı üyesi olan Sabancı Vakfı bazı eserlerin sahibi olmakla beraber teşvik amaçlı ödüller vermektedir.

Sabancı Vakfı BursPin
Sabancı Vakfı Burs Başvuruları Esasları

Sabancı Vakfı Bursu Hakkında Genel Bilgiler

Sabancı Vakfı Bursları başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilmektedir. Burslar geri ödemesizdir ve herhangi bir hizmet yükümlülüğü de getirmez. Burslar, Ekim-Haziran arasında 9 ay süresince öğrencinin banka hesabına havale edilir.

Her yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) üstün başarı gösteren öğrencilere sağlanan “Üniversiteye Giriş Bursu” dışında yine YKS’de üstün başarı gösteren ve Sabancı Vakfı tarafından belirlenen “Kalkınmada Öncelikli İllerdeki Liselerden Mezun Öğrenciler” ile “Engelli Öğrencilere” de burs sağlanmaktadır. Ayrıca, VİSTA Turizm ve Seyahat A.Ş.’nin şartlı bağışı ile “Sabancı Vakfı-Vista Bursu” da uygulanmaktadır.

Vakıf 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında da yaklaşık 1500 kadar öğlenciye burs imkanı sunacak. Ara sınıf öğrencilerine, ikinci öğretim öğrencilerine ve lisansüstü öğrencilerine burs verilmemektedir.

Sabancı Vakfı Bursu Alma Şartları

  • Sabancı Vakfı bursları, T.C. uyruklu ve her yıl üniversiteye yeni kayıt yaptıran lisans öğrencileri için geçerlidir.
  • Sabancı Vakfı-Vista Bursu 4 yıllık Turizm İşletmeciliği programlarına yönelik olup, öğrencilerin Sabancı Vakfı tarafından belirlenen üniversitelere yerleştirilmesi ve maddi desteğe ihtiyacı olması gereklidir.
  • Burs başvurusu için istenen taban puanlar ve üniversiteler her yıl Eylül ayında vakfın web sitesinde ilan edilir.
  • Üniversiteye Giriş Bursu için öğrencilerin Sabancı Vakfı tarafından belirlenen en az taban puanlar ile belirlenen üniversitelere yerleştirilmesi ve maddi desteğe ihtiyacı olması gereklidir.
  • Marmara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da öğrenim gören öğrencilerin burs başvuruları ise www.e-bursum.com web sitesi üzerinden kabul edilmektedir. www.e-bursum.com web sitesine yapılacak başvurular arasından bursiyer seçimi üniversitelerin burs komiteleri ile değerlendirilerek yürütülecektir.
  • Sabancı Vakfı bursları karşılıksızdır, geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü getirmez. Ancak mezun bursiyerler gönül borcunu ödemek için dilerlerse burs almakta olan öğrencilere deneyim ve bilgi aktarmak için mentorluk yapabilir.
  • Öğrenimine başarıyla devam eden ve burs kesilmesini gerektiren herhangi bir durum olmayan öğrencilerin bursları, burs almaya başladıkları tarihten başlayarak kayıtlı oldukları öğretim programındaki normal öğrenim süresi dahilinde devam eder.

Sabancı Vakfı kimlere burs sağlar?

Vakıf sadece üniversite öğrencilerine değil, aynı zamanda ilköğretim ve ortaöğretim bursu, ön lisans, yüksek lisans ve doktora bursu, üniversite ara sınıflarda talep edilen burs, kurs ücretinin karşılanması için burs, yurt dışı öğrenimi için burslar sağlamaktadır.

Aynı zamanda bursiyerlere mentorluk ve staj imkanı gibi ekstra olanacaklarda sunulmaktadır. Burs başvuruları Üniversitelerin Öğrenci İşleri/Burs Ofisi kanalıyla kabul edilmektedir ve son başvuru tarihi 22 Ekim‘dir

Bir diğer burs haberimiz Sütaş Başarılı Öğrencilere Burs Vereceğini Açıkladı. İşte Detaylar…

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın