Salmonella nedir? 

Son günlerde sıkça duyduğumuz bir terim “salmonella”. Salmonella nedir? Nasıl bulaşır? Ölümcül mü? Oreo ‘da salmonella şüphesi

Son dönemde bir çok gıda maddesinde tespit edilen bir bakteri türüdür. Büyük markaların ürünlerinde çıkmasıyla da adından daha fazla söz ettiren bu bakteri nasıl bulaşır, ölümcül müdür? Salmonella nedir…

salmonella oreo daPin
Oreo ‘da Salmonella şüphesi

Hatırlayanlar olacaktır, bir kaç ay önce Kinder isimli çikolata markasının Belçika fabrikalarında üretilen sürpriz yumurta ürününde bu bakteriye rastlanılmıştı. Hatta o dönem İngiltere’de ve bir kaç farklı bölgede bu bakteriyi taşıyan çocuklarda rahatsızlıklar meydana gelmişti.

Salmonella nedir? 

Salmonella, Enterobacteriaceae familyasında yer alan, çubuk şeklinde bir bakteridir. Yaklaşık 2000 alt tipi insanlarda hastalıklara neden olur. Salmonella typhi (tifo) ve Salmonella paratyphi (paratifo) yalnızca insanlarda enterik ateş (tifo, paratifo) olarak adlandırılan ve zaman zaman salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olan türlerdir. Bunların dışında kalan salmonella alt tipleri non-tifoidal salmonellalar olarak adlandırılır.

Nasıl bulaşır?

Kaynağı bilinmeyen, kontamine (bakteri bulaşmış olan) suların içilmesi ve kullanılması, insan ve hayvan atıklarının uygun şekilde bertaraf edilmemesi ve bunların kaynak sularına karışması, içme ve kullanma sularının yeterince klorlanmaması nedeni ile bulaşabilir.

Salmonella taşıyan ve iyi pişirilmemiş et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar, pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu, peynir, kontamine (kirli) çiğ sebze ve meyve, baharat ve çerezler yoluyla da bulaşma olabilir.

Hasta kümes hayvanları ile temastan sonra, özellikle yılan, kaplumbağa, kertenkele gibi sürüngenler, kurbağalar, kuşlar ve civciv gibi evcil hayvanlar ile temastan sonra hijyen kurallarına uyulmaması halinde bulaşma olabilir. Bakteri hasta insanlardan diğer insanlara da bulaşabilir.

Salmonella nedir? Pin
Kinder ürünlerinde Samonellaya rastlanıldı

Salmonella belirtileri nelerdir?  

Mikrop alındıktan 6 ile 12 saat içerisinde hastalık belirtileri ortaya çıkıyor. İshal en önemli belirti. Yanı sıra baş ağrısı, karın ağrısı, kusma, bulantı ve yüksek ateş olabiliyor. Bakteri, hafif gıda zehirlenmesinden ölümcül bakteriyel enfeksiyonlara, yani sepsise kadar gidebilen tablolar yapabiliyor.

Hastalık genellikle 4-7 gün sürer ve çoğu kişi tedavi olmadan iyileşir. Bazı kişilerde, ishal hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde hastalık daha ciddi seyreder.

Salmonella nedir? sorusuna yeterli cevabı aldığımızı düşünüyoruz. Özetle bu hastalık tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra ellerin yeterince yıkanmaması, yumurtaların pişirilirken dışlarında (kabuklarında) yer alan gözle görülebilir veya görülemez dışkı artıklarının ellerimiz vasıtasıyla besinlere karışması, ahır ve kümes gibi yerlerde çalışan insanların gıdalarla da teması, hayvan dışkılarının ve ölülerinin olduğu suların içme suyuna karışması gibi durumlarda sık sık insanlara geçip hastalığa neden olmaktadır

Gündeme son düşen salmonella haberinde ise Kinder ‘den sonra Oreo, Mikado ile Pepito’nun üreticisi ABD merkezli Mondelez’in, ürünlerinde rastanıldı. Haber üstüne 3 fabrikada üretimin durdurulduğu iddiası mevcut

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın