Schengen vizesi sisteminde reform! Oy çokluğu ile kabul edildi

AB üyesi ülkelere gitmek için gerekli olan Schengen vizesinde reformlar yapılacak. Schengen sisteminde vize alma konusunda yaşanan sıkıntıları gündemine alan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulu (AKPM), Schengen sisteminde reform çağrısı yapan tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.

Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alırken yaşadığı sorunlar gündeme gelmekteydi. AKPM konunun görüşüleceğine dair açıklamalar yapmıştı. Nihayet beklenen haber geldi.

AKPM Schengen Vizesi konusunda reformlar yapacak

NTV’de ye ralan habere göre Schengen vize başvurularına yanıtların keyfi olarak verildiğini söyleyen AKPM Türk Grubu üyesi Ziya Altunyaldız, “Hem AB muktesebatına uygun olmayan hem AB ile birlikte tüm üyelerin taraf olduğu AB İnsan Hakları Sözleşmesi’nde teminat altına alan temel insan haklarını ihlal eden bir yöne doğru evrildi Schengen uygulamaları” dedi.

Raporda Türk tarafının çözüm önerilerinin de yer aldığını belirten Altunyaldız, “Tüm ülkelerde yeknesak bir uygulamanın ortaya çıkması için denetim ve izleme mekanizmasının ortaya çıkarılması, yapılacak müracaatlarda ortaya konan ret gerekçelerinin mutlaka tarafa bildirilmesi ve yargı denetimine mutlaka ret kararlarının açılması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi raporu bugün görüşerek Schengen sisteminde reform çağrısı yapan tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti. Türk Grubunun beklentisi Meclis’ten tavsiye kararı çıkması yönündeydi.

2022 Schengen Sisteminde Vize Ücretleri

2022 yılında vize ve başvuru ücretleri şu şekilde uygulanıyor;

Schengen vizesi ücretleri 2022Pin
Schengen vizesi ücretleri 2022

Boşanan çiftler takıları nasıl paylaşır? Yargıtay’dan önemli karar

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın