SGK ‘dan sahte sigortalılara uyarı geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) yapılan denetimlerde son iki yılda SGK müfettişleri 150 bine yakın sahte sigortalıyı tespit ettiği paylaştı.

SGK ‘nın açıklamasına göre ister SSK’lı, Bağ-Kur’lu, ister 4a, 4b, 4c’li olsun tüm vatandaşların dikkat etmesinde fayda var. Bunu yapanın emekliliği iptal edilecek. Prim gün sayısı emeklilik için yetmeyenlerin bir tanıdığının şirketinde kendini sigortalı göstermesinin yanında sadece bu iş için kurulmuş paravan şirketlerin bile olduğu ifade edildi

sahte sigortalılar tespit ediliyorPin
SGK Denetimde

SGK denetim ve incelemelerle sahte sigortalıları tespit ediyor

Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) yapılan denetimlerde son iki yılda SGK müfettişleri 150 bine yakın sahte sigortalıyı tespit ettiği paylaşılırken son 5 yılda ise bu rakam çalışmadığı halde bir şirkette sigortalı olup, emeklilik haklarından yararlanmak isteyen 500 bin vatandaşın sigortalılığının ve primleri iptal edilmesine neden olduğu vurgulandı. Bu durum hakkında prim gün sayısı emeklilik için yetmeyenlerin bir tanıdığının şirketinde kendini sigortalı göstermesinin yanında sadece bu iş için kurulmuş paravan şirketlerin bile olduğu ifade edildi.

Emeklilikleri de iptal ediliyor

Oda TV ‘nin haberine göre SGK tespit ettiği sahte ve kural dışı sigortalıların emekliliklerini almalarına dahi bakmadan iptal gerçekleştiriyor. Son olarak 2 yıl içinde SGK müfettişleri 150 bine yakın sahte sigortalıyı tespit edildiği paylaşılırken bu vatandaşların emekliliklerinin ellerinden alındığı ve o zamana kadar yapılan ödemelerin faiziyle geri istendiği duyuruldu.

2022 Yılı Bedelli Askerlik Celp ve Sevk Duyuru

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın