Son Dakika – Doğalgaza zam geldi

Son dakika – Doğalgaza zam geldiği açıklandı. Buna göre konutta yüzde 20, sanayide doğalgaz fiyatlarına %50 zam geldi.

Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine %20, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise %50 zam yapıldı.

doğalgaza zam haberiPin
Doğalgaz zammı

Kış ayları yaklaşırken doğalgaza zam geldi

Eylül ayına girdiğimiz şu dakikalar itibariyle ilk kötü haber gelmiş oldu. Kış aylarına yaklaşırken doğalgaza zam haberi piyasaya düştü. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu twitter hesabından doğalgaz zammı geldiğini açıkladı.

ibrahim Haskoloğlu konuya dair mesajı

Haskoloğlu attığı twitte “Doğalgaz fiyatlarına Konutta %20, sanayide %50 zam geldi. Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine %20, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise %50 zam yapıldı.” ifadelerini kullandı. Resmi açıklamanın da kısa süre içerisinde yapılması bekleniyor

Zam haberlerini takip ediyorsanız ilginizi çekebilir Alkole Yüzde 20 Zam Geliyor

Resmi Açıklama Geldi Botaş…

Botaş yaptığı yazılı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi

Pin
Botaş doğalgaz zammı açıklaması

“Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir enerji kaynağı olup, %99’dan fazlası yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir.

Dünyada pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte artan doğal gaz talebine bağlı olarak küresel enerji piyasalarındaki doğal gaz fiyatlarında yüksek oranda artışlar meydana gelmiş olup, bu durum kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte ve takip edilmektedir. Buna ilaveten, Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş sonrasında doğal gaz fiyatlarındaki yükseliş artarak devam etmiş ve pandemi öncesine göre küresel piyasalardaki doğal gaz fiyatlarında %2000’e varan oranlarda artış meydana gelmiştir. Buna karşın, küresel piyasalardaki yüksek doğal gaz fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

Diğer taraftan, bağımsız yayın organı Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) ve EUROSTAT verilerine göre konutlarda ve sanayi kuruluşlarında Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır.

1 Eylül 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması maalesef zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Konutlarda kullanılan doğalgazın nihai satış fiyatlarında ortalama % 20,4

• Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %47,6

• Sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %50,8

Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama % 49,5 oranında artış yapılmıştır.

Bu artışlara rağmen, özellikle Konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilerimize %80’in üzerinde destek verilmeye devam edilmektedir.”

Bir önceki zam geçtiğimiz Haziran ayında yapılmıştı. O dönem evlerde kullanılan doğalgaza %30 oranında zam yapılmıştı.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın